Sense of Beauty

 Savoir-vivre w hotelu SPA
 
Hotele SPA

Savoir-vivre w hotelu SPA

Hotele SPA Dr Irena Eris stworzono dla Twojej wygody i komfortu. Przyjeżdżasz tu po relaks i wypoczynek. Jednak, aby wszystkim gościom było w nich równie miło, warto pamiętać o obowiązujących tu zasadach. Znajomość savoir-vivre w hotelu może pomóc uniknąć wielu niekomfortowych sytuacji. Zacznijmy od uśmiechu. Dzień dobry, serdecznie witamy w hotelu SPA.

Co zabrać ze sobą udając się do SPA?

Podstawową rzeczą będą wygodne ubrania, pamiętajmy, ze jedziemy wypocząć. Jednakże pobyt w hotelu SPA to nie tylko ćwiczenia i zabiegi lecz także współuczestnictwo w życiu całego obiektu. Podczas pobytu w hotelu należy pamiętać o stosownym stroju. Co zabrać ze sobą do hotelu, aby mieć stosowną bazę ubioru do każdego z obszarów hotelowej codzienności?
 
  • klapki na basen
  • lekkie obuwie typu casual, w którym będziemy poruszać poza zabiegami
  • casualowe spodnie i bluza
  • sportowe buty do ćwiczeń i spacerów
  • strój kąpielowy
  • sportowe ubranie: dres, t-shirt
  • jeden elegancki strój na wieczorne atrakcje, np. pożegnalną kolację, wykład lub projekcję filmu.

Jeżeli na stronie internetowej hotelu nie wyszczególniono, co goście otrzymują w standardowym wyposażeniu, należy zapytać o to robiąc rezerwację.

Zameldowanie, rezerwacje – pierwsze chwile w hotelu


Dokonując rezerwacji w hotelu, dobrze jest od razu zapoznać się z jej warunkami. Sprawdźmy, co ona obejmuje, o której zaczyna się i kończy doba hotelowa. W Hotelach SPA Dr Irena Eris check in odbywa się od godziny 14.00, a check out do godziny 11.00. Istnieje możliwość bezpłatnego przedłużenia pobytu do godz. 13.00 lub za dodatkową opłatą do 19.00, o ile nie ma innej rezerwacji na ten sam pokój. Przy zameldowaniu należy mieć przy sobie ważny dowód osobisty. Wszystkie zmiany dotyczące rezerwacji powinny być od razu zgłoszone, szczególnie informacje o anulacji, zmianie terminu lub liczby osób. Jeżeli przed przyjazdem nie zamawialiśmy zabiegów w Instytucie Kosmetycznym, warto od razu o to zadbać.

Savoir-vivre a strefy w hotelu


Savoir-vivre w hotelu obliguje nas do korzystania z niego zgodnie z założonymi zasadami. Należy pamiętać, że są strefy dostępne wyłącznie dla gości hotelowych, takie jak: Centrum SPA z basenami, kompleksem saun, jacuzzi, salą fitness i siłownią, a także klub nocny. Hotelowy savoir-vivre nakazuje, aby nie wprowadzać w nie osób nie będących rezydentami hotelu. Osoby z zewnątrz mogą natomiast korzystać z restauracji, kawiarni i z zabiegów w Kosmetycznym Instytucie.
 

Zachowanie i ubiór w różnych miejscach hotelu


Udając się do kawiarni lub restauracji na kolację, powinniśmy wybrać ubiór typu casual smart. Warto mieć zatem lekkie eleganckie obuwie, w którym będziemy udawać się na posiłki czy do hotelowej czytelni. Szlafroki i klapki służą jedynie do wypoczynku w pokoju, przejścia z pokoju do Kosmetycznego Instytutu na zabiegi lub na basen. Nie wypada spacerować w nich po innych pomieszczeniach.

Stosowne zachowanie w hotelu wymaga, aby na korytarzach i we wszystkich ogólnodostępnych miejscach, a także na balkonach i tarasach rozmawiać półgłosem. Głośna rozmowa przez komórkę w restauracji jest dużym nietaktem, dajmy innym wypoczywać.
 

Dzieci w hotelu


Dzieci powinny być pod opieką dorosłych, którzy kontrolują ich głośne lub zakłócające spokój zachowanie w hotelu. Po godzinie 22.00 wszystkich obowiązują zasady ciszy.

Na początku pobytu warto sprawdzić, które atrakcje i usługi są dostępne dla dzieci i do jakiego wieku. Z uwagi na komfort wypoczynku i zapewnienie relaksu wszystkim gościom w hotelu nie można przebywać ze zwierzętami.
 

Pokój, moje królestwo


Jeśli mamy wątpliwości jak zachowywać się w hotelu, poświęćmy chwilę, aby poznać zasady w nim panujące. W każdym pokoju umieszczono informator hotelowy opisujący dostępne usługi i obowiązujące zasady. Warto się z nim zapoznać. 

Znajdujące się w pokojach szlafroki i klapki pomogą w komfortowym wypoczynku. Korzystamy z nich, udając się do Kosmetycznego Instytutu na zabiegi lub do Centrum SPA z basenami i saunami.

W łazience znajdziemy suszarkę do włosów oraz minikosmetyki: żel pod prysznic i szampon, a także mini balsamy do ciała i próbki kosmetyków Dr Irena Eris.
 

Jak komunikować się z obsługą hotelu?


Dobre maniery obowiązują wszystkich bez wyjątku. Obsługa hotelowa odczyta nasze komunikaty. Położone na podłodze ręczniki oznaczają, że oczekujemy wymiany na nowe. Jeśli nie jest to konieczne – odwieśmy je na wieszak, pamiętając o ochronie środowiska.

Pokoje posiadają zestawy kawowe – czajnik, kawa, herbata, woda mineralna, cukier, śmietanka. Są one bezpłatne, codziennie uzupełniane przez personel hotelu. W lodówce znajduje się minibar. Wszystko, co zawiera, jest płatne, dlatego na koniec pobytu trzeba rozliczyć się ze spożytych artykułów.

W Hotelach SPA Dr Irena Eris obowiązuje dwukrotny serwis. Poranny – zwykle wtedy, gdy udajemy się na śniadanie, podczas którego pokojowe ścielą łóżka, sprzątają pokój i łazienkę, uzupełniają serwis kawowy i kosmetyki w łazience. A także serwis wieczorny, w czasie którego ścielone są łóżka, na dywanie układane klapki, na łóżku pojawia się prognoza pogody na następny dzień a na poduszce – czekoladka. Osoby, które nie życzą sobie serwisu, mogą umieścić na drzwiach odpowiednią wywieszkę.

Przez całą dobę jest dostępny room service. Możemy za dodatkową opłatą zamówić posiłek do pokoju lub poprosić o dodatkową, bezpłatną poduszkę do spania lub poduszkę ortopedyczną. Prawidłowo respektowany savoir-vivre w hotelu SPA zakłada, że nasze potrzeby względem obsługi komunikujemy w sposób jasny i uprzejmy.

W kwestii przebywania w hotelu warto brać pod uwagę poniższe zasady:
 
  1. Jasno komunikuj Twoje potrzeby, oczekiwania i wątpliwości, zachowując należyty szacunek wobec personelu.
  2. Korzystaj z dobrodziejstw obiektu zgodnie z ich przeznaczeniem oraz dobrem i komfortem innych użytkowników.
  3. Bezwzględnie przestrzegaj zakazów np. palenia.
  4. Czytaj instrukcje stosowania urządzeń lub konsultuj je z personelem.
  5. Przestrzegaj zasad dobrego współżycia – nie przywłaszczaj sobie sprzętów, nie oblegaj atrakcji kiedy widzisz, że inni też chcą z nich skorzystać. 
  6. Przestrzegaj zasad dbania o środowisko.

Bon appétit - savoir-vivre podczas posiłków


Wchodząc do restauracji, wypada przywitać się z obsługą i poczekać na wskazanie odpowiedniego stolika. W porze śniadaniowej wybieramy produkty wyłożone na bufecie, a napoje ciepłe oraz dodatkowe dania zamawiamy u kelnera.

Hotelowe restauracje funkcjonują w dwóch cyklach. Poranny serwuje gościom śniadania w formie bufetu, a popołudniowy oferuje obiady i kolacje serwowane à la carte. W przerwie po śniadaniu zmieniane są nakrycia stołów.

W trakcie jedzenia używamy mowy sztućców, dzięki której kelner wie, czy będziemy dalej spożywać posiłek, czy można już zabrać talerz. Dobre zasady zachowania w hotelu mówią, że do restauracji nie wnosimy swojego jedzenia, jak i nie wynosimy jedzenia do pokoju. Jeśli chcemy zjeść posiłek w pokoju, mamy do dyspozycji usługę room service.

Dzieci w restauracji mogą skorzystać z kąciku zabaw – specjalnie przygotowanej strefy dla najmłodszych. Zamówienia w restauracji lub kawiarni mogą być rozliczone w rachunku końcowym opłacanym przy wymeldowaniu. Wystarczy podać numer pokoju i podpisać hotelowy paragon.

Savoir-vivre przy korzystaniu z zabiegów w Hotelu SPA


Kosmetyczny Instytut jest miejscem odpoczynku, relaksu i ciszy. Harmonia ciała i umysłu to główny cel naszego pobytu, a więc starajmy się nie zakłócać jej u innych. Nie przychodzimy z dziećmi i wyciszamy dzwonek telefonu.

Na zabiegi przychodzimy dziesięć minut wcześniej, w szlafroku i hotelowych kapciach lub klapkach, unikajmy wizyt bezpośrednio po posiłku. Przestrzegając kilku zasad, zapewnisz sobie oraz innym możliwość skupienia się na korzystaniu z zabiegów.

Przed zabiegiem na ciało zalecany jest prysznic. Przed zabiegiem na twarz mężczyźni powinni się ogolić, co najmniej cztery godziny wcześniej, a kobiety planujące masaż, maskę lub peeling na ciało nie powinny dokonywać depilacji później niż dobę przed zabiegiem.

Po zabiegu i między zabiegami warto się zrelaksować w specjalnej strefie,  gdzie dla gości przygotowana jest ziołowa herbata i woda. Po zabiegach nie powinno się korzystać z basenów i saun, a także należy ograniczyć intensywność korzystania z kąpieli słonecznych, które mogą zniweczyć efekty kuracji.

Jeżeli chcemy odwołać zabieg, musimy zrobić to najpóźniej dwie godziny przed jego rozpoczęciem. Należność za zabiegi jest doliczana do rachunku hotelowego, który regulujemy przy wymeldowaniu w recepcji. Ponadto przyjeżdżając do naszych ośrodków SPA możesz być pewny, że obowiązuje tu 7 fundamentalnych zasad, które są Twoim prawem:
 
  1. Higieniczne, komfortowe i funkcjonalne otoczenie.
  2. Możliwość zaprzestania zabiegu w każdym momencie jego trwania.
  3. Prawo do intymności, poufnie traktujemy wszystkie informacje, które z nami dzielisz.
  4. Profesjonalny personel, który wykona zabiegi zgodnie ze sztuką i procedurami.
  5. Wrażliwość na Twoje odczucia i komfort podczas zabiegów.
  6. Informacja nt. uprawnień personelu, certyfikatów, składu stosowanych kosmetyków.
  7. Prawo do przekazaniu rzetelnych informacji na temat swojego zdrowia, obserwowanych objawów.

Jak korzystać z sauny? Zachowanie w strefie SPA


Baseny, sauny i sale fitness są miejscem relaksu, nie zakłócajmy wypoczynku innych. Małe dzieci przebywają w strefie SPA wyłącznie pod opieką dorosłych. Z saun mogą korzystać tylko dorośli i dzieci od lat 14. Sauny są strefą ciszy, dlatego unikamy w nich głośnych rozmów. 

Jaki strój obowiązuje w saunie?


Nie używamy strojów kąpielowych, które są syntetyczne, lecz owijamy się w ręczniki. Nie ma zakazu przebywania nago w saunie. Na basen przychodzimy w klapkach z czystą podeszwą i szlafrokach. Nie ma potrzeby zabierania z pokoju ręczników, bo są dostępne na miejscu.

Czytaj także nasz wpis o zaletach korzystania z sauny.

Mamy nadzieję, że powyższe zasady będą służyły komfortowemu wypoczynkowi naszych gości, których zadowolenie jest naszym priorytetem.

Zobacz także