Sense of Beauty

 Polskie festiwale filmowe
 
Świat Dr Irena Eris

Polskie festiwale filmowe

Lubisz odważne kino artystyczne, reżyserów szukających nowych form wyrazu czy może uwielbiasz gwiazdorskie obsady i wielkie produkcje? Obserwujesz polskich twórców czy marzysz o spotkaniu z reżyserami z drugiej półkuli? Polskie festiwale oferują spektrum filmowych emocji dla każdego, kto na pytanie o kino odpowiada bez wahania – kocham.

Festiwal Filmowy w Gdyni


Gdynia, Wrzesień

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to najważniejsza impreza filmowa w kraju i jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. Istnieje od 1974 r., do roku 1986 FPFF organizowany był w Gdańsku, następnie jego siedzibą stała się Gdynia, a centrum festiwalowym – Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej. Co roku widzowie tłumnie biorą udział w święcie polskiego kina pozwalającym na otwartą konfrontację dzieła filmowego z widownią, obserwatorami i uczestnikami życia filmowego oraz dziennikarzami.

W wydarzeniu co roku bierze udział około 2 tys. profesjonalistów i około 4,5 tys. widzów. Do Gdyni przyjeżdżają polscy i międzynarodowi goście: twórcy filmowi, aktorzy, producenci, programatorzy festiwali. O statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów, a także o nagrody indywidualne rywalizują najciekawsze rodzime filmy, premiery, debiuty i laureaci na międzynarodowych festiwalach filmowych. Złote Lwy otwierają filmom drogę do komercyjnych sukcesów, a ich twórcom – do historii rodzimej kinematografii. Coroczny zjazd wielkiej filmowej rodziny zyskał status narodowego festiwalu filmowego i jednej z najbardziej skutecznych form promocji polskiej kinematografii.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty


Wrocław, Lipiec / Sierpień

Nowe Horyzonty stały się najczęściej odwiedzanym festiwalem w Polsce i jednym z najpopularniejszych w tej części Europy (ponad 100 tys. widzów każdego roku), a także ważnym miejscem spotkań międzynarodowej branży filmowej. To festiwal wizjonerów kina, artystów bezkompromisowych, którzy mają odwagę opowiadać o rzeczach najważniejszych swoim niepowtarzalnym językiem. Spośród setek filmów pokazywanych co roku na światowych festiwalach oraz tych nadsyłanych do selekcji wybierane są te, które za sprawą swojej niezwykłej formy i siły ekspresji nie pozwalają o sobie zapomnieć.

Budzą skrajne emocje, rodzą polemiki i dyskusje, wywołują zachwyty i protesty, bo to właśnie takie filmy najczęściej wyznaczają najnowsze trendy w światowym kinie. Ważną misją festiwalu jest prezentacja twórczości niepokornych mistrzów kina oraz odkrywanie dorobku artystów mniej znanych. W programie festiwalu ważne miejsce zajmują filmy artystów wizualnych, filmy eksperymentalne oraz dzieła twórców eksplorujących obszar non-fiction. Programowi filmowemu towarzyszą projekty multimedialne w przestrzeni miejskiej i galeryjnej oraz wystawy badające historyczne i współczesne związki kina i sztuki. Festiwal przybliża również najciekawsze miejsca na filmowej mapie świata, odkrywając kinematografie rzadko obecne w regularnej dystrybucji.

Warszawski Festiwal Filmowy


Warszawa, Październik

Istniejący od roku 1985 Warszawski Festiwal Filmowy wszedł w roku 2009 do elitarnego grona wydarzeń akredytowanych przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych (www.fiapf.org) jako międzynarodowe konkursowe festiwale filmowe – obok festiwali takich jak Cannes, Wenecja, Berlin, Locarno, San Sebastian. Festiwal narodził się w 1985 r. dzięki grupie pasjonatów stowarzyszonych w Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Hybrydy”. Przez kilka lat funkcjonował jako Warszawski Tydzień Filmowy, by po latach stać się Warszawskim Festiwalem Filmowym. Najpierw kierował nim Roman Gutek, a od 1995 r. imprezą zawiaduje Stefan Laudyn. Dzięki niemu w ciągu dwóch ostatnich dekad WFF wyrósł na jedną z najciekawszych filmowych imprez w tej części Europy. Ambicją organizatorów jest, aby widzowie festiwalu mogli obserwować na bieżąco najnowsze trendy światowego kina.

Chcą pokazać film, zanim dostanie Oscara, doprowadzić do spotkania z warszawską publicznością reżysera, zanim ten zdobędzie nagrodę w Cannes. Widzowie WFF – zwykle jako pierwsi w Polsce mogli się kiedyś zapoznać z amerykańskim kinem niezależnym, z kinem azjatyckim, latynoamerykańskim, irańskim, rosyjskim, rumuńskim. Wspaniali reżyserzy tacy jak Michael Haneke, Paweł Pawlikowski, Ashgar Farhadi czy Lenny Abrahamson i setki innych byli gośćmi WFF, zanim osiągnęli największe sukcesy. Jesienny punkt obowiązkowy w kalendarzu każdego, nie tylko warszawskiego kinomana.

Camerimage


Bydgoszcz, Listopad

Operator jest artystą i kreatorem wizualnej strony filmu, podobnie jak reżyser i aktorzy. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE to największy i najbardziej znany na świecie festiwal promujący właśnie sztukę autorów zdjęć filmowych. Wyjątkowa formuła festiwalu, skupiająca uwagę na walorach obrazu filmowego i jego adekwatności do przesłania zawartego w fabule filmu, okazała się atrakcyjną alternatywą dla innych imprez filmowych. CAMERIMAGE jest również znakomitym forum nie tylko dla prezentacji, ale też dyskusji na temat przyszłości sztuki filmowej.

Skupiając środowisko filmowców już utytułowanych i pomagając debiutantom oraz studentom, pozwala odkrywać nowe obszary artystyczne. Festiwal organizowany przez Marka Żydowicza wędrował z Torunia do Łodzi i Bydgoszczy, zawsze przyciągając największych operatorów polskiego i światowego kina. Spotkania, wykłady, pokazy najlepszych operatorsko filmów to tylko część atrakcji przygotowywanych co roku przez organizatorów. Poza Konkursem Głównym festiwal obejmuje m.in. także Konkurs Etiud Studenckich, Filmów Polskich, Debiutów Filmowych, Wideoklipów, Camerimage Market, Camerimage Forum, pokazy specjalne, przeglądy kina, retrospektywy i spotkania.

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity


Warszawa / Gdynia / Bydgoszcz / Wrocław / Lublin, Maj

Nie byłoby tego festiwalu, gdyby nie Artur Liebhart, człowiek instytucja, znakomity organizator szaleńczo zakochany w kinie. To dzięki niemu Doc Against Gravity doczekało się już czternastu edycji (w międzyczasie zmieniając nazwę) i stało się jedną  z największych i najlepiej zaprogramowanych filmowych imprez w Polsce. Największy w Polsce oraz najpopularniejszy w naszej części Europy festiwal filmów dokumentalnych wprowadził modę na film dokumentalny w Polsce.

Repertuar obejmuje najlepsze filmy dokumentalne, które skłaniają do namysłu nad naszą współczesnością i zapraszają w podróż do najdalszych zakątków świata. Unikalna okazja do poszerzenia horyzontów dla wszystkich, którzy są ciekawi innych kultur. Festiwal oferuje solidną dawkę wiedzy na temat tego, jak gospodarcze i cywilizacyjne przemiany, wpływają na kultury w odległych częściach świata, a także uwodzi intymnymi obrazami opowiadającymi o ludziach z całego świata borykających się ze swoimi codziennymi problemami.

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi


Kazimierz Dolny, Lipiec / Sierpień

Impreza filmowa, która ma w Kazimierzu swoją historię. W 1995 r. wystartował tu festiwal „Lato Filmów”, który kilkakrotnie zmieniał formułę i nazwę i ostatecznie ewoluował w Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”, którego dyrektorką artystyczną od 2007 r. jest Grażyna Torbicka. Tym, co wyróżnia festiwal na tle podobnych przedsięwzięć, jest konfrontacja różnych dziedzin sztuki i umożliwianie nieformalnych kontaktów odbiorców oraz artystów: czerwony dywan zastąpiono kawiarnią festiwalową, w której każdy może spotkać swojego mistrza.

Adresatami festiwalu są ci, którzy pragną oderwać się od świata komercji i oczekują programu, w którym bardzo ważny jest bezpośredni kontakt z kinem: spotkanie z reżyserem, aktorem, niespieszna rozmowa, refleksja wywołana projekcją. Założeniem wydarzenia jest bowiem łączenie twórcy z odbiorcą oraz filmu, literatury, muzyki i sztuk wizualnych, czyli wszystkich dyscyplin, z których czerpie X Muza. Program filmowy zestawia propozycje kina autorskiego, artystycznego, niezależnego, zaangażowanego społecznie, oryginalne formy kina najnowszego i młode kino europejskie.

Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film


Koszalin, Czerwiec

Przegląd najlepszych fabuł, dokumentów i animacji w reżyserii debiutujących filmowców. Jego historia sięga roku 1973, kiedy Polską – jeszcze ludową – rządził Edward Gierek. Wówczas w Koszalinie na Międzynarodowych Spotkaniach Filmowych „Młodzież na ekranie” swoje pierwsze filmy prezentowali: Krzysztof Zanussi (Wielki Jantar ’73 za film „Iluminacja”), Krzysztof Kieślowski (Wielki Jantar ’76 za „Personel”), Agnieszka Holland (Wielki Jantar ’79 za „Aktorów prowincjonalnych”).

Od początku istnienia festiwal promuje polską kinematografię i staje się oryginalną kroniką naszej epoki, inspiruje do żywiołowej dyskusji poświęconej kondycji młodego kina. Na wydarzenie składają się dwa konkursy polskich filmów: Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych i Krótkometrażowych Debiutów Filmowych. Istotnym merytorycznie punktem festiwalu są  rozmowy „Szczerość za szczerość”, które odbywają się po każdej projekcji filmów konkursowych, a także atrakcyjna scena muzyczna. Na festiwalu debiutowali m.in. Xawery Żuławski czy Jan Komasa.

Transatlantyk Festival


Łódź, Lipiec

Transatlantyk to więcej niż przegląd najciekawszych i najlepszych filmów ze świata – to interdyscyplinarna dyskusja na temat kultury i cywilizacji, a także spotkania z artystami i możliwość uczestniczenia w twórczym procesie. Twórcą i dyrektorem festiwalu jest wybitny kompozytor, laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek. Jego ideą było stworzenie wydarzenia kulturalnego opartego na trzech filarach: filmie, muzyce i edukacji. Transatlantyk to okazja do obejrzenia najnowszych, najważniejszych produkcji nagradzanych na prestiżowych festiwalach filmowych (w Cannes, Berlinie, Wenecji czy Sundance), retrospektyw, dokumentów, filmów krótkometrażowych i animacji, a także do spotkań z wybitnymi twórcami filmowymi i gośćmi z całego świata.

Netia Off Camera


Kraków, Kwiecień / Maj

Różnorodność i ciągłe poszukiwanie nowych, nieodkrytych dotąd terytoriów – to wyznaczniki kina niezależnego. Jego święto odbywa się co roku w Krakowie. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego „Off Camera” to jedna z najmłodszych wśród najważniejszych imprez filmowych w Polsce, a jej historia zaczęła się w 2008 r. Netia Off Camera wchodzi w przestrzeń miasta, zamieniając w plenerowe kina plac Szczepański, tworząc Kino pod Gwiazdami na Bulwarach Wiślanych czy urządzając specjalne projekcje na dachach krakowskich kamienic. Kino niezależne przybliżają mieszkańcom miasta i turystom sami artyści. Z dala od fleszy fotoreporterów i czerwonych dywanów spotykają się z publicznością w specjalnie utworzonym Miasteczku Filmowym. Festiwal oferuje bardzo zróżnicowane propozycje filmowe – obok dzieł arthous’owych znajdziemy także filmy bliższe głównemu nurtowi.  Jest tu też nie lada gratka dla wielbicieli seriali. W ramach Canal+SerialCon publiczność spotka się z ulubionymi aktorami i pozna najciekawsze tendencje, które decydują o sukcesie produkcji małego ekranu.

Zobacz także