Sense of Beauty

 
Kosmetyki

Kosmetyczne zabobony

Ogromny wybór kosmetyków na sklepowych półkach sprawia, że potrzebna nam choćby podstawowa wiedza na temat ich składu i działania. Często jednak łapiemy się na tym, że kieruje nami nie do końca sprawdzone przekonanie. A przecież bezpodstawnie powtarzana obiegowa opinia nie powinna zastępować informacji wynikających z profesjonalnych badań naukowych. Upewnij się, jak jest naprawdę, i pożegnaj swoje wątpliwości – oto fakty potwierdzone przez specjalistów.
POZNAJ FAKTY I MITY

MIT
Parafiny i oleje mineralne powodują tworzenie zaskórników.

FAKT
Oleje mineralne i parafiny to jedne z najbardziej stabilnych substancji kosmetycznych – nie ulegają rozkładowi pod wpływem UV, nie utleniają się. Posiadają właściwości zmiękczające, natłuszczające i pośrednio nawilżające. A na zapychanie porów wpływa wiele czynników, takich jak nieprawidłowe codzienne oczyszczanie skóry, środowisko, dieta lub wahania hormonalne.

MIT
Parabeny powodują raka piersi.

FAKT
Nie ma na to dowodów. Parabeny są najbardziej przebadanymi substancjami konserwującymi stosowanymi w kosmetykach. To jedne z najlepiej tolerowanych przez skórę konserwantów. Nie wykazują działania alergizującego ani drażniącego skórę, co jest poparte wieloma testami dermatologicznymi.

MIT
Witamina C jest niestabilna zarówno w produkcie, jak i w skórze.

FAKT
Istnieją pochodne witaminy C stabilne w produkcie, jak i w skórze: Ascorbyl T etraisopalmitate, Ethyl Ascorbic Acid.

MIT
Witamina C zabezpiecza skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV.

FAKT
Uwaga, bo to nieprawda. Witamina C nie chroni skóry przed promieniowaniem słonecznym, ale za to jest silnym antyoksydantem – wyłapuje i degraduje agresywne wolne rodniki.

MIT
Retinol to składnik o działaniu tylko przeciwzmarszczkowym.

FAKT
To stanowczo nie wszystko! Retinol wygładza zmarszczki, poprawia koloryt skóry, pobudza syntezę nowych komórek, złuszcza zrogowaciały naskórek, stymuluje produkcję kwasu hialuronowego, rozjaśnia przebarwienia i modeluje kontur twarzy.

Zobacz także