Sense of Beauty

 Skóra w paski
 
Kosmetyki

Skóra w paski

Rozstępy. Co to właściwie jest? Dlaczego powstają i jak sobie z nimi radzić? Wyjaśnia nasz ekspert dr Katarzyna Kisiel.
Rozstępy powstają w wyniku nadmiernego przeciążenia włókien tkanki łącznej i uszkodzenia białkowej macierzy podtrzymującej skórę, czyli tzw. rusztowania skóry. To siatka włókien kolagenu i elastyny utrzymujących prawidłowe napięcie, sprężystość i elastyczność skóry.  W efekcie jej przeciążenia na skórze pojawiają się wąskie, wydłużone pasma – rozstępy.

Początkowo, w fazie zapalnej, mają postać delikatnych, wąskich prążków o różowo-fioletowym zabarwieniu. Po mniej więcej dwóch latach od  chwili przerwania włókna elastycznego rozpoczyna się faza  zanikowa – rozstępy przybierają białawe zabarwienie i stają się delikatnie wklęsłe. Mogą one występować u osób w każdym wieku, ale przede wszystkim u młodzieży i dorosłych.

Przeczytaj również: Co na rozstępy?

Mimo że problem ten zgłasza około 70 proc. kobiet, rozstępy dotyczą również mężczyzn, zwłaszcza intensywnie trenujących. Przyczyną ich powstawania są przede wszystkim gwałtowne zmiany masy ciała, ciąża, wysiłek, choroby ogólnoustrojowe. Również zmiany hormonalne w okresie dojrzewania, ciąży czy menopauzy.

Najczęściej rozstępy pojawiają się na skórze ud, bioder, pośladków, brzucha lub piersi u kobiet oraz w okolicy krzyżowo-lędźwiowej i obręczy barkowej u mężczyzn. Rozstępy we wczesnej fazie, charakteryzujące się różowym zabarwieniem, można jeszcze próbować usunąć, dobierając odpowiednie preparaty pielęgnacyjne, natomiast białe, zanikowe rozstępy niestety nie poddają się łatwo leczeniu i niemożliwe jest ich całkowite usunięcie. Wykorzystując jednak różne metody zabiegowe, wspomagane odpowiednią pielęgnacją, można poprawić ich wygląd, odbudowując uszkodzoną strukturę skóry.
DR IRENA ERIS PROSYSTEM HOME CARE STRETCH BODY THERAPY 910
Intensywna Kuracja Redukująca Rozstępy
Preparaty zapobiegające powstawaniu rozstępów oparte są na składnikach poprawiających elastyczność skóry, stymulujących produkcję nowych białek macierzy pozakomórkowej lub na substancjach poprawiających mikrokrążenie w naczyniach skóry. Natomiast kosmetyki redukujące widoczność rozstępów powinny zawierać antyoksydanty, składniki zmiękczające skórę oraz wspomagające złuszczanie zewnętrznych warstw naskórka (kwas mlekowy, kwasy owocowe), dzięki czemu widoczność rozstępów ulega zmniejszeniu. Istotnymi elementami profilaktyki są również prawidłowa, bogata w witaminy i mikroelementy dieta, ćwiczenia fizyczne oraz masaże skóry.

Leczenie rozstępów jest trudne i długotrwałe. Łatwiej jest im zapobiegać, stosując systematyczną pielęgnację skóry z wykorzystaniem specjalistycznych kosmetyków. Jeżeli jednak rozstępy już się pojawiły i sama pielęgnacja nie wystarcza, współczesna kosmetologia i medycyna estetyczna oferują liczne zabiegi. Są to kuracje złuszczające (mikrodermabrazja, dermabrazja, peelingi z kwasem glikolowym, trójchloro-octowym, retinoidami), mezoterapia, zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków, radiofrekwencji lub urządzeń laserowych. Ich celem jest regeneracja skóry i synteza nowego kolagenu, a co za tym idzie – stopniowa odbudowa skóry właściwej, wzrost napięcia i elastyczności skóry oraz poprawa jej jakości i wyglądu. Należy jednak pamiętać, że im szybciej zostanie rozpoczęte leczenie, tym lepszy i szybszy będzie jego efekt.
dr Katarzyna Kisiel
Ekspert Kosmetycznych Instytutów Dr Irena Eris

Zobacz także