Sense of Beauty

 Aktywnie na Wzgórzach
 
Hotele SPA

Aktywnie na Wzgórzach

Planujesz relaksujący weekend w Hotelu SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie i zastanawiasz się, jak spędzić czas, aby odpocząć, ale również poprawić kondycję i zadbać o zdrowie? Razem z naszymi ekspertami podpowiadamy, jak aktywnie na świeżym powietrzu korzystać z uroków tego rejonu Mazur, pięknych o każdej porze roku.
Liczne trasy turystyczne pozwalają cieszyć się piękną przyrodą i uprawiać różnorodne rodzaje sportu.
Nordic walking

Ciekawsza i bardziej efektywna forma ruchu od marszu. Praca z kijami aktywuje 90 proc. mięśni, także tych, które na co dzień nie są angażowane. Poprawia wytrzymałość, elastyczność ciała, zdrowie i ogólną kondycję. W hotelu można wypożyczyć kije do nordic walkingu i ruszyć na wędrówkę na najwyższe wzniesienie na Mazurach – Górę Dylewską (312 m n.p.m.), górującą ponad 100 m nad okolicą.

Trasa Siedem Starych Siedlisk (1h) zaczyna się i kończy przy Starym Cmentarzu w Wysokiej Wsi. Tworzy pętlę po terenie dawnych siedlisk mazurskich. Prowadzi przez pola, łąki, częściowo lasy. Pozwala na obcowanie z przyrodą i podziwianie piękna okolicy.

Porada eksperta

Nordic walking to aktywność dla każdego, bez ograniczeń. I chociaż nie towarzyszy jej taki rozgłos jak innym dyscyplinom, to dla coraz większej liczby osób jest to codzienny sposób spędzania wolnego czasu. Nie wymaga wielkich nakładów, wystarczy sportowe obuwie i para kijów. Ten sposób maszerowania nie obciąża stawów, uaktywnia układ krążenia, dotlenia organizm, zapewnia dobre samopoczucie – Anita Lachowicz, instruktor nordic walking.
Bieganie

Bieganiu towarzyszą eksplozja hormonów przyjemności, głęboki relaks i pozytywne uzależnienie. Bieganie daje możliwość przeżycia drugiej młodości, a jeśli biegamy regularnie, zwiększa się wydolność organizmu, poprawia samopoczucie i szybciej spalamy zbędne kalorie. Piękna przyroda i liczne ścieżki gruntowe tworzą wspaniałe trasy biegowe. 

Trasa – 16,5 km:  Wysoka Wieś – Dylewska Góra – Janowo – Wólka Klonowska – Wygoda – Glaznoty – Wysoka Wieś.

Porada eksperta

Kto zdrowy, ten z bieganiem może się zaprzyjaźnić na dobre. Wystarczy zacząć od marszobiegu, aby po kilku tygodniach systematycznych treningów pokonać dystans np. 5 km. Wymagana wcześniej rozgrzewka przygotuje mięśnie i stawy do bardziej wytężonej pracy, także dla serca – Jacek Łunkiewicz, instruktor.
Jazda konna

Jeździectwo to sport i pasja, które mogą towarzyszyć nam przez długie lata. Kontakt ze zwierzętami rodzi poczucie empatii, zachęca do obcowania z przyrodą, pozytywnie wpływa na wygląd sylwetki (proste plecy). Skupienie się na zwierzęciu pozwala też zresetować nasz umysł, zapomnieć o troskach i zmartwieniach. Przy hotelu znajduje się stajnia z dobrze ułożonymi, spokojnymi końmi różnych ras i wielkości, dobranymi tak, aby radość z jazdy mieli zarówno dorośli, jak i dzieci. Pierwsze kroki najlepiej stawiać na padoku pod okiem instruktora. Wprawieni jeźdźcy mogą podziwiać piękno okolicy z końskiego grzbietu.

Porada eksperta

Jeździć konno może nauczyć się każdy, ale jazda w harmonii z koniem jest już sztuką. Obcowanie z koniem to nie tylko czysto fizyczna aktywność. To coś więcej – różnorodność emocji, które dla każdego mogą być inne. Kto raz spróbuje i wsiądzie na koński grzbiet, ten często nie zsiada z niego do końca życia – Anna Jaworska, instruktor jazdy konnej.
Rowery

W okolicach hotelu do wyboru są trasy prowadzące lokalnymi drogami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu kołowego lub położonymi malowniczo drogami gruntowymi. Miejscami znajdują się wzniesienia wymagające włożenia większego wysiłku. Osoby przyjeżdżające z własnym rowerem mają do dyspozycji stację rowerową.

Trasa – 30,2 km:  Wysoka Wieś – Pietrzwałd – Bednarki – Szczepankowo – Dylewo – Tułodziad – Marwałd – Wysoka Wieś.

Porada eksperta

Niezależnie od modelu rower pozwala na taki rodzaj ruchu naszego ciała, który można dostosować do naszych potrzeb i odnieść wiele korzyści, także dla zdrowia. Planując całodzienną trasę, warto zabrać ze sobą prowiant oraz wodę. Tereny Wzgórz Dylewskich są słabo zaludnione, więc na większości odcinków trasy jest się zdanym na samego siebie – Daniel Lempek, kierownik działu ds. sportu i rekreacji, instruktor.
A dla dzieci?

Przez pagórki poprowadzono wiele ścieżek przyrodniczych i edukacyjnych, w sam raz dla rodzin z dziećmi. Najbliżej hotelu znajduje się ścieżka „Góra Dylewska”, której trasa liczy niecałe 2 km i prowadzi od szczytu góry w stronę rezerwatu Jeziorko Francuskie i zawraca do punktu wyjścia. Po drodze mija się 18 tablic tematycznych. Trasa ma nie tylko walor edukacyjny, ale pozwala też nacieszyć się przyrodą.  Opisy i mapy tras są dostępne w recepcji Hotelu SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie.

Zobacz także