Sense of Beauty

 
Hotele SPA

Sauna - zalety korzystania i wpływ na zdrowie

Sauna ma wielowiekową tradycję, a mimo to nauka wciąż odkrywa jej nowe zalety. Odpowiednio stosowana łagodzi napięcie mięśni i ból, redukuje stres, usuwa toksyny i oczyszcza skórę, wspomaga pracę serca, podnosi odporność, a także przyspiesza spalanie kalorii. Najnowsze doniesienia naukowe potwierdzają, że regularne seanse w saunie mogą także chronić nasze zdrowie.
Czy wiesz, jaki ma wpływ na zdrowie ma korzystania z sauny, jakie są zalecenia oraz najnowsze trendy związane z rytuałem relaksu w wysokiej temperaturze? Z jakiego rodzaju sauny skorzystać? Jaka temperatura w saunie będzie dla nas optymalna? Wybierz najlepszą dla siebie.
 

Sauna fińska, szwedzka, sucha vs. sauna parowa – rodzaje saun

Sauna sucha


Sauna sucha najczęściej zbudowana jest z drewna, z wyselekcjonowanych gatunków drzew np. cedru, świerku skandynawskiego czy jodły kanadyjskiej. Ciepło uzyskiwane jest z pieca na drewno lub coraz częściej z pieca elektrycznego, który obłożony jest kamieniami. Mogą one być polewane wodą – w przypadku seansów parowych lub pozostać suche. W saunie suchej powietrze w pomieszczeniu rozgrzewa się do temperatury 80 - 110°C, a wilgotność powietrza sięga 10%. Bardzo wysokie temperatury oznaczają, że nie powinniśmy przebywać w niej długo – maksymalnie 12 minut.

Sauna mokra


Sauna mokra, to funkcja sauny suchej lub fińskiej, z tym, że kamienie są wtedy systematycznie polewane wodą. Temperatury sięgają 75-90 °C, natomiast wilgotność powietrza sięga 40 %. Niewskazane jest przebywanie w niej dłużej niż 15 minut.

Sauna parowa


Sauna parowa natomiast jest inaczej nazywana łaźnią rzymską. Z racji dużej ilości wody, którą generują, łaźnie rzymskie buduje się z płytek ceramicznych, hartowanego szkła lub tworzyw sztucznych. Temperatura w saunie parowej jest relatywnie niższa niż w saunach suchych – wynosi 45-60 °C, natomiast powietrze ma bardzo wysoką wilgotność (dochodzi nawet do 100%), co sprawia, że temperatura odczuwalna jest o wiele wyższa. Dzięki niższej temperaturze, w saunie parowej można przebywać dłużej niż w saunie suchej.
Masz ochotę na profesjonalną sesję w saunie? Powyższe rodzaje saun oferują wszystkie Hotele SPA Dr Irena Eris, a w Hotelu SPA Dr Irena Eris Krynica Zdrój na miejscu jest również Sauna Master, który udzieli profesjonalnych porad związanych z korzystaniem z sauny.
 

Sauna ziołowa


Sauna ziołowa to sauna, podczas której do wytwarzanej pary dodawane są naturalne olejki eteryczne i wyciągi z ziół, które działają stymulująco na ciało – uspokajająco lub pobudzająco. Tak przygotowane inhalacje przeprowadzane są w temperaturze około 45° C i dużej wilgotności sięgającej około 80%. Sesje w saunie ziołowej trwają zazwyczaj około 30 minut i są organizowane w Hotelu Spa Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie.
 

Przeciwskazania do korzystania z tradycyjnej sauny


Mimo, iż sauna ma bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm , to jednak przy pewnych dolegliwościach może nie być wskazana. Kiedy unikać tradycyjnej sauny z wysoką temperaturą i dużą wilgotnością? Poniższe stany zdrowotne wykluczają korzystanie z sauny:
  • schorzenia układu krążenia (niewydolność krążeniowa, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, żylaki),
  • miesiączka,
  • ciąża,
  • nadczynność tarczycy,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • infekcje dróg oddechowych,
  • implanty i endoprotezy,
  • ostre stany zapalne, grypa, przeziębienie, gorączka.
Tym, którzy nie mogą korzystać z tradycyjnej sauny polecane są jej inne, łagodniejsze odmiany.
 

Caldarium – kiedy są przeciwwskazania do sauny tradycyjnej


Hotele SPA Dr Irena Eris oferują także caldarium. To jedna z atrakcji wellness, będąca łagodniejszym wariantem łaźni parowej. To część łaźni rzymskiej, gdzie zażywa się gorących kąpieli. Temperatura w caldarium jest znacznie niższa niż w saunie i wynosi około 42 - 45°C. Zabiegi w caldarium koją układ nerwowy, działają relaksująco i uspokajają. Zmniejsza się napięcie mięśni. Zabiegi w caldarium niosą korzyści dla włosów i skóry, działają oczyszczająco i detoksykująco. Pobyt w caldarium może trwać do około 30 minut, jak również można korzystać z niego przed wizytą w tradycyjnej saunie. 

Caldarium oferuje Hotel SPA Dr Irena Eris w Krynicy Zdrój.
 

Sauna Infrared (na podczerwień) – alternatywa dla tradycyjnej sauny

Z powodu wysokich temperatur i dużej wilgotności powietrza nie każdy może korzystać z tradycyjnej sauny – suchej czy mokrej. W saunie infrared także oddziałujemy ciepłem, jednak dzięki promieniom podczerwonym, jest ono skierowane bezpośrednio do ciała, nie zaś poprzez warunki wewnątrz pomieszczenia. W saunie infrared działające promienie podczerwone zamieniają się w ciepło, które rozgrzewa podskórną tkankę tłuszczową, mięśnie oraz narządy wewnętrzne - aż 80% tej energii wnika w głąb naszego organizmu. Temperatura w saunie infrared oscyluje w granicach 25 do 60° C, dlatego seans w niej możemy przedłużyć aż do 30 minut. Główną zaletą tej sauny jest sprzyjanie spalaniu tkanki tłuszczowej i przyspieszanie procesów metabolicznych.

Z sauny infrared skorzystasz w Hotelu Dr Irena Eris w Polanica Zdrój
 

Zalety sauny pod lupą badań naukowych


Temat sauny zainteresował naukowców. Opublikowane w grudniu ubiegłego roku w magazynie „Age and Ageing” nowe wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Eastern Finland na grupie mężczyzn wskazują, że u osób regularnie korzystających z sauny fińskiej ( 4–6 razy w tygodniu) ryzyko wystąpienia w przyszłości demencji, choroby Alzheimera lub niewydolności serca obniża się o ponad połowę.
 

Jak sauna działa na nasze ciało?


W saunie wzrasta tętno i zaczynamy się pocić jak podczas ćwiczeń fizycznych, podkreśla Jari Laukkanen, profesor medycyny klinicznej. „Po saunie może obniżać się ciśnienie krwi, którego zawyżone wartości są ważnym czynnikiem ryzyka w chorobach układu krążenia
i zaburzeniach pamięci. To na pewno nie koniec badań, bowiem naukowcy sugerują ich rozszerzenie, jednak dotychczas zebrane dane już pokazują, że korzyści zdrowotne wynikające z sauny obejmują zarówno serce, jak i mózg”.
 

Sauna a odchudzanie


Czy sauna pomaga w odchudzaniu? Pomaga, jednak tylko w takim stopniu, w jakim ułatwia pozbycie się wody i toksyn. Korzystanie z sauny bez odpowiedniej diety i ćwiczeń nie sprawi, że staniemy się szczuplejsi. Regularne seanse w saunie wspomagają nasz układ krwionośny, przez co usprawniają także nasz metabolizm. Dzięki saunie przyspiesza krążenie krwi, naczynia krwionośne zostają wzmocnione, co sprzyja dotlenieniu komórek, które łatwiej spalają tłuszcz. Po seansie warto wziąć zimny prysznic, fundując sobie naprzemienne strumienie ciepłe i zimne. Powoduje to lepsze ukrwienie skóry, ciało się ujędrnia i minimalizuje się „pomarańczowa skórka” czyli  cellulit.
 

Jak korzystać z sauny?


Jednym z najnowszych trendów spa jest organizowanie specjalnych, profesjonalnie zarządzanych seansów w saunach suchych, prowadzonych przez mistrza saunowania (sauna master), którym towarzyszą ciekawe i przyjemne rytuały. Także w Hotelu SPA Dr Irena Eris Krynica Zdrój odbywają się takie cykle, nazywane często w gwarze lokalnej naparzaniami lub afgussami. Podczas pobytu w przygotowanej wcześniej do seansu saunie fińskiej rozgrzane kamienie są polewane wodą z dodatkiem specjalnych olejków aromaterapeutycznych, a powstająca gorąca para jest rozprowadzana przez mistrza saunowania po całej przestrzeni, powodując gwałtowne ogrzanie ciała. Następnie uczestnicy oczyszczają skórę gruboziarnistą solą peelingującą albo pokruszonym lodem.
Przed skorzystaniem z sauny warto poznać kilka zasad savoir vivre w saunie.
 

Temperatura w saunie a długość sesji

 
W zależności od rodzaju sauny i temperatury wewnątrz pomieszczenia dobierana jest długość trwania sesji. W saunie suchej, gdzie temperatura jest najwyższa każdy z takich rytuałów trwa od 10 do 15 minut, towarzyszą mu opowieści o działaniu sauny i jej zaletach, a kończy się zimnym prysznicem oraz uzupełnieniem płynów. Po odpoczynku w strefie relaksu rozpoczyna się następny seans. W jednym cyklu może ich być dwa do trzech. Dla osób wrażliwych na wysokie temperatury stworzono inne odmiany sauny, np: caldarium. W nich czas przebywania możemy wydłużyć do 30 minut.

Zobacz Hotele SPA Dr Irena Eris, w których skorzystasz z profesjonalnych seansów w saunie fińskiej.

„Organizowane przez nas seanse w saunach poza korzyściami zdrowotnymi podnoszą wiedzę o tym, jak poprawnie korzystać z sauny i o czym należy pamiętać. Nie brakuje też ciekawostek związanych z tradycją korzystania z saun, które Gościom opowiadam” – mówi Adrian Migacz, Sauna Master w Hotelu SPA Dr Irena Eris Krynica Zdrój.

Zobacz także