Sense of Beauty

 Tempranillo - aromat Hiszpanii
 
Hotele SPA

Tempranillo - aromat Hiszpanii

Decyzja o wyborze wina do kolacji może być prawdziwą przyjemnością. Dobrze jednak, aby zawartość butelki, którą za chwilę otworzymy, nie była dla nas niewiadomą – warto wzbogacać swoją wiedzę na temat win zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych.
Stare i nowe gatunki win znajdziemy zwłaszcza w regionach o długich tradycjach winiarskich. Taką alternatywę oferują także winiarskie regiony Tokaju, Toskanii, Piemontu. Łatwo można wymienić przykłady różnych stylów w Bordeaux, dobrze czytelne są one również w Hiszpanii, w regionie Rioja.

Region Rioja to doskonały przykład wielowiekowych tradycji – pierwsze wzmianki o uprawie winorośli w tym regionie pochodzą z 873 r. XVIII w. wraz z doświadczeniem winiarzy bordoskich stworzył styl klasyczny, który znamy do dzisiaj. Beczka z francuskiego dębu została tylko zamieniona na dąb amerykański ze względu na cenę, a wpływ tego dębu wraz z jego niuansem wanilii na długo pozostał znakiem rozpoznawczym klasycznego szczepu tempranillo. Długo starzony w beczkach oprócz aromatów owocowych wykazuje nuty wanilii, tytoniu i skóry.

W karcie win Hoteli SPA Dr Irena Eris możemy odnaleźć trzy wina na bazie szczepu tempranillo. Pierwsze z nich to perfekcyjny przykład starego stylu – Tondonia Tinto Reserva Rioja López de Heredia. Wino to jest bardzo późno wypuszczane na rynek. Dowodem jest bieżący rocznik Reservy, pochodzący z 2002 r. Jest ono starzone przez sześć lat w beczkach amerykańskich, a następnie wypoczywa w perfekcyjnych warunkach do momentu, kiedy stanie się idealne do picia.Taka jest lozo a winnicy i trudno na takie mrożenie środków nansowych nie patrzeć z szacunkiem.Taniny są miękkie i zaokrąglone czasem. Nadal pozostaje w winie bujna owocowość wsparta charakterystycznymi nutami dojrzewania. Te lekko waniliowe, orzechowe i tytoniowe aromaty to te klasyczne niuanse starej Riojy. Mimo wieku wina warto je przelać do karafki i powoli rozkoszować się jego aromatami.Te będą się zmieniać z minuty na minutę.

Drugie wino, Reserva Tinto Rioja Bodegas Muga, reprezentuje styl oscylujący pomiędzy klasyką a nowoczesnością. Z jednej strony, wiele metod wini kacyjnych ma tu klasyczny rodowód, ale jest też parę takich, które nadają mu bardziej nowoczesny rys.
Co wybiorą państwo przy najbliższej konfrontacji z królewskim szczepem Hiszpanii Tempranillo?
Klasyczne wina są często klarowane metodą białek kurzych. Tak jest zarówno w przypadku Tondonii, jak i wina Muga. Proszę się nie obawiać tej metody, ta dyskwali kuje wino tylko przy diecie wegańskiej. Jej atut to neutralny wpływ na aromat wina. Do dzisiaj pozostaje ona jedną z najmniej inwazyjnych metod służących pozbyciu się mętności i złagodzeniu tanin, oprócz równocześnie stosowanej metody przelewania znad osadu. Muga jednak jest starzona w nowych beczkach, które mocno zaznaczają swoją obecność słodszymi nutami. Wino jest też wcześniej wypuszczane na rynek. Ma bardziej żywą owocowość i trochę więcej koncentracji. To cechy, które przybliżają je do stylu modernistycznego.

Styl nowoczesny w pełnej krasie reprezentuje w karcie wino Enebral z regionu Toro. Ten region na południowy zachód od Riojy poddaje się znacznym wpływom Atlantyku. To jest wręcz koncentrat wina. Ma 14 proc. alkoholu dobrze zintegrowanego z owocowym i beczkowym charakterem. Taniny są wyraźne, ale nie mają suchości. Są krągłe i owocowe. Fani esencjonalnych win o wręcz kon turowych aromatach odnajdą w nim dużo radości.

Wszystkie opisane wina połączą się z czerwonymi mięsami, jednak wino z Toro rekomenduję do lekko wypieczonego steku wołowego, a klasyczną Rioję Tondonia raczej do długo pieczonej w niskiej temperaturze jagnięciny. Czas na decyzję. Mam nadzieję, że przy najbliższej konfrontacji z królewskim szczepem Hiszpanii tempranillo będzie ona łatwiejsza i dostarczy państwu wiele przyjemności. 

 
JERZY KRUK
Reprezentant Polski na Mistrzostwach Świata Sommelierów w 2007 r. Twórca najpopularniejszego wideoblogu o winie www.4senses.tv. Autor karty win w Hotelach SPA Dr Irena Eris.

Zobacz także