Sense of Beauty

 
Hotele SPA

Weekend ze smakiem

Cykliczne spotkania w ramach Dr Irena Eris Tasty Stories łączą to, co w kulinariach najważniejsze: wyborne smaki, najlepsze lokalne produkty i przyjemność celebrowania posiłku przy wspólnym stole.
Inspiracji na swoje dania szefowie kuchni poszukują w opowieściach „Tasty Stories”, których głównym motywem była sztuka regionalna i rękodzielnictwo, sięgając po produkty lokalne i sezonowe.
 

Organizowane przez Hotele SPA Dr Irena Eris coroczne wydarzenia pod hasłem „Tasty Stories” to wyjątkowy i uni­­katowy projekt opowiadający o kulinarno-kulturowej tożsamości regionu oraz o lokalnych wytwórcach najlepszej jakości produktów, które trafiają do hotelowych restauracji. Podczas piątej edycji Dr Irena Eris Tasty Stories, oprócz tradycji kulinarnej Beskidów i Mazur, w których są położone Hotele SPA Dr Irena Eris – w Krynicy Zdroju i na Wzgórzach Dylewskich, uczestnicy odkrywali kulturę i sztukę regionów. O dziedzictwie kulturowym opowiadali lokalni twórcy, artyści i rzemieślnicy, ludzie pełni pasji, z wyjątkowym podejściem do życia i zaangażowani całym sercem w to, co robią. Ich twórczość i działalność była głównym tematem obu edycji: beskidzkiej i warmińsko-mazurskiej.

Zwieńczeniem projektu są odbywające się w hotelach „Weekendy ze smakiem”, a kwintesencją poszukiwań najlepszych produktów lokalnych jest przygotowana przez szefów kuchni specjalna kolacja z menu degustacyjnym, zainspirowanym regionem oraz twórczością i historiami tegorocznych bohaterów „Tasty Stories”.  Przed takim wyzwaniem stanęli szefowie kuchni obu Hoteli SPA Dr Irena Eris w Krynicy Zdroju i na Wzgórzach Dylewskich oraz zaproszeni do współpracy szefowie-goście. 

Beskid Sądecki i Beskid Niski
Bohaterami beskidzkich opowieści byli:  Agata Broniszewska, o łemkowskich korzeniach, malarka, ikonopisarka i edukatorka w krynickim Domu Kultury; Paweł Kącki – kustosz dawnej cerkwii grekokatolickiej św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, najstarszej w polskich Karpatach (z 1600 r.), sanktuarium wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO i zaliczanego do Szlaku Architektury Drewnianej Małopolski; a także  kultywująca rodzinną tradycję ludową Beata Rząca, koronczarka z Bobowej wykonująca koronkę klockową.

Zwieńczeniem weekendowych atrakcji była wieczorna kolacja. Zgodnie z krynicką tradycją obyła się w plenerze, na polanie przed hotelem z widokiem na Jaworzynę. Przygotował ją szef kuchni Hotelu SPA Dr Irena Eris Krynica Zdrój, Janusz Myjak wspierany przez zaproszonych do współpracy kucharzy, którzy inspiracji do swoich dań poszukiwali w opowieściach bohaterów „Tatsy Stories”. Goście, uczestnicy kolacji, zachwycili się formą przystawki z buraka i koziego sera oraz niezwykle aromatyczną i esencjonalną zupą, czyli bisque rakowym. Podziwom nie było końca nad daniem z doskonałej jakości jesiotrem z lokalnej hodowli, którego smak podkreśliły grzyby i kiszone śliwki. Goście dali się również zaskoczyć ziarnami słonecznika (które zastąpiły w tym daniu kaszę). Odwołania się do tradycji społeczności łemkowskiej i żydowskiej, dawnych mieszkańców Beskidów, znaleźć można było w deserze - tradycyjnym żydowskim cieście weselnym chonek łejkech (miodownik) z dodatkiem mirabelek zbieranych w połemkowskich sadach.

Organizatorzy dziękują za przyjęcie zaproszenia szefom: Patrycji Stefanów-Kot (Restauracja Koncertowa, Krynica), Katarzynie Miernik Pietruszewskiej (Stary Dom Zdrojowy, Wysowa), Łukaszowi Cichemu (Restauracja Biała Róża, Kraków) i Marcinowi Sołtysowi (Restauracja Filipa 18, Kraków).
Mazury i Warmia
Wzgórza Dylewskie, gdzie położony jest drugi Hotel SPA Dr Irena Eris, to nie tylko dziewicze pejzaże Mazur Zachodnich obfitujące w lasy, rzeki i jeziora, ale też tło wielu smacznych opowieści. To część historycznego przedwojennego Oberlandu, czyli tzw. Prus Górnych, gdzie przez wieki mieszały się ze sobą narody i kultury. O regionie opowiedzieliśmy głosem jego  powojennych i współczesnych osadników, którzy współtworzą krajobraz kulturowy tych ziem.

Jednym z nich jest pan Stanisław Kondrat z Gietrzwałdu, którego grę na cymbałach od lat słuchają i po­dziwiają muzycy i mieszkańcy z całego regionu; Olga Waliszewska, tkaczka z Ostródy, z głową pełną pomysłów, w pracowni której powstają wielokolorowe chusty i szale wykonywane w jedwabiu; a także Eleonora i Rafał Tosiowie, których ceramiczne arcydzieła (idealne na prezenty) oraz sztuka użytkowa (np. kafle do pieca) trafiają nie tylko do domów na Warmii i Mazurach.

W ich wyroby artystyczne oraz w lokalne produkty żywnościowe i przetwory od okolicznych wytwórców można było zaopatrzyć się podczas tradycyjnego kiermaszu w Rybakówce. Wspólna, otwarta dla gości hotelowych i mieszkańców okolicy biesiada była okazją do osobistego poznania bohaterów „Tasty Stories” oraz zachwycenia się przygotowanymi smakowitościami, w tym wędzonym dymem pstrągiem tęczowym, zupą rybną z kociołka oraz pierogami, dzisiaj powiedzielibyśmy wegetariańskimi,  przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich w Pietrzwałdzie.
Na Wzgórzach Dylewskich podczas kolacji w Sielance u boku szefowej kuchni Restauracji Oranżeria Agnieszki Wilbrandt i szefa kuchni Restauracji Romantyczna Sławomira Kwaśniewskiego stanęli Tomasz Bonisławski (szef kuchni w Pałacu Warlity) i Dawid Wojciechowski Restauracji Salt (executive chef Restauracji Salt, Toruń), którzy swoimi dania mi wznieśli się na wyżyny sztuki kulinarnej.

Nieodłącznym elementem obydwu weekendów jest scenografia wnętrz i stołów do kolacji stworzona przez stylistki z Supergirls Do Design, dzięki której kolacja była wręcz duchowym przeżyciem, które na długo pozostanie we wspomnieniach.

Hotele SPA Dr Irena Eris szczególnie dziękują PARTNEROM: Gminie Ostróda, Wineonlie, Rent Design oraz mediom: Sense of Beauty, Zwierciadło, Sens, Chilli Zet, Weranda, Stylish Paper.

Nowością tegorocznej edycji są podcasty z bohaterami „Tasty Stories”, których można wysłuchać na portalu DrIrenaErisTastyStories.com
Nieodłącznym elementem obydwu weekendów jest scenografia wnętrz i stołów dodająca uniklnego uroku kulinarnym przeżyciom.

Zobacz także