Sense of Beauty

 10 lat pewnej namiętności
 
Świat Dr Irena Eris

10 lat pewnej namiętności

Tego sportu się nie uprawia, golfa się wyznaje. Wśród wyznawców są  m. in. Kevin Costner, Sean Connery, Clint Eastwood. W Polsce obchodzimy w tym roku 10. jubileusz istnienia najbardziej prestiżowego i uwielbianego przez zawodniczki wydarzenia golfowego dla Pań – turnieju Dr Irena Eris Ladies’ Golf Cup. 
Od początku istnienia golf budzi ogromne namiętności. Pierwszy zapis o golfie pojawia się w Szkocji w XV w. i świadczy o ogromnej popularności gry, która zostaje oficjalnie zakazana przez króla Jakuba II, ponieważ odciąga młodzież od zajęć wojskowych – łucznicy, zamiast strzelać z łuku, grają w golfa. W 1502 r. król Jakub IV zmienia jednak dekret, sam zaczyna grać i zamawia pierwsze kije golfowe w miejscowości Perth u rzemieślnika wyrabiającego łuki. W XVI w., kiedy król gra już w golfa, nabiera on formy zbliżonej do tej, jaką znamy obecnie. Sport budzi namiętność coraz większych rzeszy amatorów i szybko zaczyna zataczać coraz szersze kręgi, docierając do Ameryki Północnej w 1786 r. Tradycja golfa w Polsce sięga 1923 r., kiedy powstał w Warszawie The Warsaw Golf Club. Dzisiaj w golfa gra w Polsce około 20 tys. osób.

Dr Irena Eris Ladies’ Golf Cup to jedyny turniej będący nie tylko rywalizacją sportową, lecz także okazją do pielęgnacji urody i ukojenia zmysłów. Na wszystkie miłośniczki golfa czeka bowiem luksusowy, pięciogwiazdkowy Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie oraz Kosmetyczny Instytut oferujący odnowę biologiczną na najwyższym poziomie. Turniej ma charakter międzynarodowy, polskie golfistki rywalizują z zawodniczkami z całej Europy.  W 2011 r. w ramach turnieju zostały również rozegrane mistrzostwa Polski kobiet. W samych rozgrywkach udział wzięła rekordowa liczba golfistek, m. in. z Ukrainy, Niemiec Wielkiej Brytanii, Francji oraz Szwecji. Były to jednocześnie mistrzostwa Polski kobiet o najwyższej frekwencji w historii. Turniej od lat przełamuje stereotypy, przekonując kobiety, że golf może być cudownym sportem właśnie dla nich.
GOLF. JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?
1297
Pierwsza wzmianka o grze podobnej do golfa z Danii z miejscowości Loenen aan de Vecht.

1659 
Pierwsza udokumentowana wzmianka o golfie w Stanach Zjednoczonych dotycząca zakazu gry na ulicach Albany w stanie Nowy Jork.

1691
St. Andrews zostaje określone jako „metropolia golfowa”.

1810
Pierwsza wzmianka o turnieju kobiecym w Musselburgh w Szkocji.

1893
Zostają rozegrane pierwsze Kobiece Amatorskie Mistrzostwa Wielkiej Brytanii.

1906
Powstaje Bad Sazbrunn (Szczawno-Zdrój), pierwsze pole golfowe na ziemiach polskich.

1922
Gene Sarazen podpisuje pierwszy i najdłuższy w historii wszystkich dyscyplin sportowych kontrakt z firmą Wilson produkującą sprzęt golfowy, który strony podtrzymują przez 75 lat.
1934
Helen Hicks pierwszą zawodową golfistką w historii.

1947
Premiera tygodnika „Golf World”, najstarszej wychodzącej do dzisiaj gazety golfowej.

1950
Powstaje żeńska liga zawodowa Ladies Professional Golf Association (LPGA).

1954
Prezydent USA Dwight D. Eisenhower buduje green  na tyłach Białego Domu.

1971
Astronauta Alan Shepard gra w golfa na Księżycu.
1976 
Judy Rankin pierwszą zawodniczką, która zarobiła w sezonie ponad 100 tys. dol.

1988
Formuje się europejska liga kobieca – Ladies European Tour (LET).

1988
Curtis Strange pierwszym zawodnikiem w historii, który w jeden sezon zarobił ponad 1 mln dol.

2005
Pierwsze mistrzostwa Polski kobiet.

2007
Pierwszy Dr Irena Eris Ladies’ Golf Cup.

2016
10 lat Turnieju Dr Irena Eris Ladies Golf Cup.

Zobacz także