Sense of Beauty

 Choco Chanel - Pierwsza gwiazda mody
 
Świat Dr Irena Eris

Choco Chanel - Pierwsza gwiazda mody

1. Królowa perfum
Perfumy Chanel No.5 powstały w 1921 r. Zostały wybrane z piątej wyprodukowanej próbki i ukazały w sprzedaży piątego maja. Podobno piątka była ulubioną i szczęśliwą liczbą Coco.

2. Coco?
Naprawdę miała na imię Gabrielle, a Coco to być może reminiscencje „Ko Ko Ri Ko” i „Qui qu’a vu Coco” – piosenek, które śpiewała w kabaretach, zanim została projektantką.

3. Mała czarna
W 1926 r. pokazała w amerykańskim „Vogue’u” sukienkę, która stała się  nieodzownym elementem szafy każdej kobiety.  Odczarowała czerń kojarzoną do tej pory z żałobą, która odtąd stała się  synonimem ponadczasowej elegancji.

4. Precz z falbanami
Jej główną inspiracją były męskie stroje sportowe. Chciała, aby moda kobieca była wygodna – sama często chodziła w spodniach. Lansowała ubrania o prostych fasonach, wprowadziła do mody dżersej, stawiała na praktyczność, co miało związek z rosnącą aktywnością zawodową kobiet.

5. Pierwsza gwiazda mody
Radykalnie zamieniła myślenie o kobiecej modzie lat 20. XX w. Bez niej być może ciągle chodziłybyśmy w gorsetach. W 1915 r. w amerykańskim „Harper’s Bazaar”, pisano: „Kobieta, która nie ma przynajmniej jednej rzeczy od Chanel, jest po prostu niemodna. Tego sezonu nazwisko Chanel jest na ustach każdego, kto robi zakupy”.

Zobacz także