Sense of Beauty

 Design jest kwestią miłości
 
Świat Dr Irena Eris

Design jest kwestią miłości

Przedmioty, które projektuje, mają budzić emocje. Marcel Wanders chce, aby wnosiły miłość i piękno do codziennego życia.
Uważa, że zanim cokolwiek kupimy, najpierw musi to nas uwieść, zachwycić, zaintrygować. Ważny jest pierwszy rzut oka. Dopiero później analizujemy prozaicznie praktyczne kwestie. Czy to wygodne, czy nam się przyda, czy w ogóle jest nam potrzebne? Ale nie tylko ekscentryczna forma, rozmach, prowokacja, zabawny kontekst przykuwają naszą uwagę, kiedy patrzymy na jego projekty. Szybko spostrzegamy, że to design dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, funkcjonalny, ergonomiczny.

Marcel Wanders, „Elvis Presley designu”, bo tak jest czasem nazywany, ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Arnhem w 1988 r. Był jednym z założycieli grupy projektowej Droog Design w Amsterdamie w 1995 r. Rok później zaprojektował legendarne już krzesło Knottet Chair, które zostało wykonane ze wzmacnianego żywicą epoksydową, powiązanego w węzły sznurka. W 2001 r. stworzył markę Moooi i został jej dyrektorem artystycznym.
Wanders kształtuje po swojemu wzornictwo przemysłowe i wciąż zabiega o bardziej romantyczny i humanistyczny sposób projektowania.
Wnętrza hotelu Mondrian Doha w Katarze, 2017
Okulary z kolekcji The Unseen Collection, dla Safilo, 2016
Wanders projektuje przedmioty użytkowe: od mebli, poprzez oświetlenie, dywany, tapety, po biżuterię i sprzęt elektroniczny, ale też kreuje wnętrza publiczne. Współpracuje ze światowymi firmami, takimi jak: Alessi, Bisazza, KLM, Cappellini, Flos, Vista Alegre, Louis Vuitton, MAC, LG, Swarovski, Marks & Spencer czy Puma. Jego twórczość doceniana jest na całym świecie i pokazywana podczas wystaw w najbardziej liczących się muzeach.
Wygaszacz do świec, The Five Seasons, dla Alessi, 2018
Objets Nomades Collection, Marcel Wanders dla Louis Vuitton (Ekran Diamond Screen, 2017, Fotel Lune Chair, 2017, Leżanka Chaise Longue Chair, 2016
Został projektantem, żeby inspirować ludzi. Od tej pory w każdym projekcie daje upust swojej niezwykłej wyobraźni.
Okrzyknięty ikoną designu, od początku zachwycił publiczność przede wszystkim poetyckim spojrzeniem na projektowanie. Zamiast industrialnego chłodu Wanders tworzy projekty pełne życia i luzu, łączy nowoczesne technologie z tradycyjnym rzemiosłem, bawi się formą i ciągle ma świeże spojrzenie.

Uznawany za kolorowego ptaka w świecie designu konsekwentnie wypełnia swoją misję. Kreuje przestrzeń dla miłości, życia z pasją i spełniania swoich najbardziej ekscytujących marzeń. Jego projekty nieustannie zaskakują, bawią, podnoszą na duchu. A czy nie jest to najlepsze, czego można oczekiwać od przedmiotów?
BB Collection, Marcel Wanders dla Qeeboo, 2016
Wanders kształtuje po swojemu wzornictwo przemysłowe i wciąż zabiega o bardziej romantyczny i humanistyczny sposób projektowania.
Od lewej:
Perseus & Lust Collection, Marcel Wanders dla Barovier & Toso, 2015
Lustro Diamond Mirror, 2018

Zobacz także