Sense of Beauty

 
Świat Dr Irena Eris

Dziewczyna z tajemnicą

Kojarzymy ją głównie z mrocznej roli w "Dziewczynie z tatuażem", tymczasem Rooney Mara błyszczy nowym blaskiem w filmie Todda Haynesa "Carol". Gra tu młodą dziewczynę w typie Audrey Hepburn. To rola, za którą otrzymała po raz drugi nominację do Oscara. Kreowana przez nią postać jest poważna i wycofana – a to cechy, które doskonale opisują ją samą. Rooney nie jest typową hollywoodzką gwiazdą, a już na pewno nie jest celebrytką. Nie lubi udzielać Wywiadów, sława wydaje się jej ciążyć. Ma w sobie pociągającą tajemnicę.
10 rzeczy
których nie wiecie o Rooney Mara
1. Jej rodzice to spadkobiercy footballowych fortun. Rodzina matki założyła klub Pittsburgh Steelers, a ojca – New York Giants. Mara nie lubi jednak wspominać o rodzinnej fortunie.
2. Siostra Rooney też jest aktorką. Kate Mara znamy m. in. z roli Zoe w „The House of Cards”.  
3. Rooney zadebiutowała w 2005 r. w filmie „Urban Legends: Bloody Mary”, w którym gwiazdą była jej siostra Kate.
4. W „The Social Network” zagrała rolę Eriki Albright, dziewczyny, która zerwała z Markiem Zuckerbergiem, co stało się powodem, dla którego stworzył on Facebooka.
5. Jest założycielką i prezesem organizacji dobroczynnej „Faces of  Kibera”, która zapewnia schronienie, jedzenie i opiekę medyczną sierotom w Kenii. 
6. Stwierdziła, że gdyby mogła powtórzyć sukces jakiejś gwiazdy, byłby to Daniel Day-Lewis.
7. Na pierwsze imię ma Patricia, a Rooney jest nazwiskiem rodowym jej matki.  
8. Do głównej roli w ekranizacji trylogii „Millennium”, szwedzkiego pisarza Stiega Larssona pod uwagę były brane m.in.: Scarlett Johansson, Ellen Page, Natalie Portman i Jennifer Lawrence, ale mroczna rola Lisbeth Salander trafiła do 28-letniej Rooney, która dysponowała znacznie mniejszym doświadczeniem.
9. Podczas zdjęć do „Dziewczyny z tatuażem” aktorka musiała przenieść się do Szwecji na cztery miesiące, zacząć palić, zgodzić się na piercing i przełamać strach przed jazdą na motorze. Za tę rolę otrzymała swoją pierwszą nominację do Oscara.
10. Była bliska odmówienia udziału w filmie „Carol”. Po pracy nad kilkoma filmami z rzędu czuła się przemęczona, ale ostatecznie uznała, że szansy na pracę z Cate Blanchett nie można zmarnować. Ostatecznie oglądając film „Carol”, zastanawiamy się która gra rolę pierwszo-, a która drugoplanową. 

Zobacz także