Sense of Beauty

 
Świat Dr Irena Eris

Festiwale filmowe

Renomowane konkursy przyciągają twórców, środowisko filmowe, a także rzesze miłośników nowych trendów w światowej kinematografii. Z miłości do kina co roku odbywają się festiwale – prawdziwe święta dla kinomanów. Przypomnijmy te najważniejsze i najciekawsze.

Berlinale - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie

Prestiżowe statuetki z groźnym niedźwiedziem w kolorach złota i srebra wręczane są co roku w lutym. Pierwszy festiwal odbył się w 1951 r. i choć jest to festiwal europejski, widzowie zawsze oglądają tu najwybitniejsze filmy nie tylko z Europy, ale także z całego świata. Nagrody przyznawane są: dla najlepszego filmu – Złoty Niedźwiedź, za najlepszy film krótkometrażowy – również Złoty Niedźwiedź, oraz za całokształt twórczości – Honorowy Złoty Niedźwiedź, którą otrzymał m.in. Andrzej Wajda. Z nagród srebrnych najważniejsze jest Grand Prix Jury – otrzymuje je reżyser za najlepszy film fabularny w konkursie głównym.

Festiwal Filmowy w Londynie – BFI

Największy festiwal filmowy w Wielkiej Brytanii prezentujący co roku ponad 300 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych z 50 krajów świata. Projekcjom filmowym towarzyszą wykłady, wydarzenia branżowe i edukacyjne, dyskusje oraz warsztaty.  Festiwal różni się od innych  tym, że za wygraną w konkursie nieprzyznawana jest nagroda. Jury Brytyjskiego Instytutu Filmowego wyróżnia jedynie najlepsze dzieła filmowe. Być może właśnie brak nagrody głównej zdejmuje ciężar rywalizacji z twórców, a widzom pozwala na własną ocenę i indywidualny wybór najlepszych propozycji.

Nagroda Akademii Filmowej – Oscary

Słynny Oscar waży prawie cztery kilogramy i ma około 35 cm. Statuetka przedstawia rycerza opierającego się na mieczu, który stoi na rolce filmu mającej pięć szprych, z których każda symbolizuje jedną z grup zawodowych reprezentowanych w Akademii: aktorów, scenarzystów, reżyserów, producentów i techników. W 1929 r. po raz pierwszy Nagrody Akademii przyznano w 13 kategoriach, obecnie jest ich 24. W każdej z nich ogłasza się od 2 do 5 nominacji, oprócz kategorii „Najlepszy film”, w której od 2009 r. nominuje się 10 filmów. Oscar uznawany jest za najbardziej prestiżową nagrodę filmową, mimo że dotyczy głównie kina amerykańskiego.

Festiwal Filmowy Sundance

Największy festiwal filmów niezależnych w USA, odbywający się w Sundance w stanie Utah od 1978 r. Sukces festiwal zawdzięcza zaangażowaniu Roberta Redforda, który w 1981 r. założył organizację non profit wspierającą artystów poprzez granty, programy rozwojowe i tworzenie przestrzeni dla twórczości. Nazwa festiwalu pochodzi od The Sundance Kid, postaci granej w jednym z filmów przez Redforda. Wielu filmowców tu właśnie zostało zauważonych po raz pierwszy – bracia Coen, Kevin Smith, Robert Rodriguez, Quentin Tarantino i Jim Jarmusch debiutowali właśnie na Sundance.

TIFF – Festiwal Filmowy w Toronto

Nazywany pierwszym festiwalem filmowym Ameryki Północnej – TIFF powstał w 1976 r. Wrześniowe święto kina w Toronto ma formę przeglądu, choć przyznawane są nagrody. Najważniejszą jest ta od publiczności. Nagrodę przyznać mogą także dziennikarze, władze miasta lub międzynarodowe stowarzyszenie krytyków. Za pierwszym razem festiwal pokazał 127 filmów, dziś liczba ta sięga 350. Festiwal jest często trampoliną dla oscarowych zwycięzców. Filmy, które miały  premierę na festiwalu w Kanadzie, to m.in. „Rydwany ognia” (1981), „Hotel Rwanda” (2004), „Whale Rider” (2002), „Roztańczony buntownik” (1992).

Festiwal Filmowy w Cannes

Czerwony dywan i zapierające dech w piersiach widoki Lazurowego Wybrzeża w majowym słońcu to okoliczności, w których co roku spotyka się światowa branża filmowa. Jeden z najsłnniejszych festiwali filmowych na świecie powstał w 1946 r. Co roku w konkursie startuje 20 wybranych filmów.  Złota Palma (Palme d’Or) przyznawana jest dla reżysera najlepszego filmu. Niekwestionowanym zwycięzcą ostatniego, 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes został film „Pasożyt” (ang. Parasite) koreańskiego reżysera Bonga Joon-ho.

Zobacz także