Sense of Beauty

 Cava na letnie orzeźwienie
 
Świat Dr Irena Eris

Cava na letnie orzeźwienie

Hiszpania ma wiele świetnych regionów winiarskich, a jednym z najbardziej znanych jest Katalonia, słynąca z doskonałego wina musującego Cava produkowanego metodą tradycyjną i będącego mniej kosztowną alternatywą dla francuskiego szampana.
Cava powstaje głównie z winogron szczepu xarel·lo, macabeo i parellada. Miejscowi winiarze coraz częściej zaczynają również używać francuskiej odmiany chardonnay. Jednak na charakter  wina mają wpływ przede wszystkim miejscowy klimat i rodzaj siedliska, z którego pochodzi winorośl.

Miałem okazję odwiedzić jednego z największych producentów regionalnej cavy Castillo Perelada, którego winnice i cała posiadłość znajdują się około 150 kilometrów na północ od Barcelony. W winiarni nie tylko produkuje się wino musujące, ale również genialne wina czerwone oparte na regionalnych szczepach oraz kilku szczepach pochodzących z Bordeaux. Historia produkcji winiarskiej w tym miejscu zaczyna się w 1923 roku, gdy Miguel Mateu zakupił zamek Castillo Perelada od ówczesnego hrabiego Perelada wraz z przyległymi budynkami należącymi do klasztoru karmelitańskiego.
Don Miguel był nie tylko zapalonym producentem win, ale też wielkim miłośnikiem sztuki i kultury. W zamku stworzył muzeum z własnymi kolekcjami rzeźb (głównie średniowiecznych i renesansowych), ołtarzami, tkaninami, meblami, obrazami, monetami, wyrobami szklanymi, ceramiką, które gromadził latami. Powiększył także zbiory biblioteki klasztornej, która obecnie zawiera około 100 tys. woluminów, w tym rękopisy, inkunabuły, kroniki i inne skarby bibliograficzne. W klasztorze mieści się także Muzeum Wina z zachowanymi oryginalnymi elementami piwnicy oraz kolekcją 750 butelek zgromadzonych w ciągu ponad stu lat, która pokazuje historię i rozwój winiarstwa.
Ogromne wrażenie robi również prestiżowa parcela Finica Garbet położona nad samym brzegiem Morza Śródziemnego na północ od Cap de Creus i nazywana przez właścicieli klejnotem w koronie. 12-hektarową posiadłość tworzą tarasowe uprawy winorośli takich odmian, jak cabernet sauvignon, merlot, cabernet franc, syrah, garnatxa. Pagórkowaty krajobraz regionu obfituje w mikroklimat zapewniający odpowiednie warunki do uprawy tych odmian winorośli, z których powstaje cava. Winogrona z tej właśnie parceli są podstawą prestiżowego wina Gran Claustro.

Szczególnie polecam Państwu wino Cava Perelada Brut Reserva, dostępne w ofercie Hoteli SPA Dr Irena Eris nie tylko na wyjątkowe okazje, ale również jako doskonały aperitif na ciepłe i słoneczne dni polskiego lata.
CAVA Perelada Brut Reserva
Składa się ze szczepów macabeo (30%), xarel·lo (45%), parellada (25%). Druga fermentacja odbywa się w butelce według tradycyjnej metody. Pozostaje w piwnicy przez piętnaście miesięcy. Cava o bladożółtym kolorze i świetnym musowaniu dzięki procesowi starzenia rozwinęła piękne nuty owocowe. Jej dobrze wyważona struktura, elegancja i bogactwo sensoryczne tworzą niepowtarzalną osobowość.

Z czym łączyć wino cava?
Jest idealne do picia bez dodatków, ale może stanowić również wspaniały aperitif. W Katalonii tradycyjnym dodatkiem do cavy jest miejscowy specjał – smażona sardynka.
REKOMENDACJA

Marcin Bąk
Kierownik Restauracji Romantyczna w Hotelu SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie


 

Zobacz także