Sense of Beauty

 Jak powstaje płaszcz
 
Świat Dr Irena Eris

Jak powstaje płaszcz

275 dni. Tyle zajmuje marce PATRIZIA ARYTON produkcja płaszcza, od wstępnego projektu, po dostawę do salonu. Nad etapami tworzenia, konstruowania i szycia pracuje w tym czasie łącznie 40 osób.

1. Wybór i zamawianie tkanin


Inspiracji w kwestii palety kolorystycznej projektanci szukają na światowych targach tkanin, takich jak Première Vision w Paryżu, gdzie prezentowane są najnowsze trendy dotyczące barw i printów. Szlachetne wełny pozyskuje się od najlepszych włoskich dostawców. Pierwszy rysunek płaszcza to zaledwie zarys projektu, który trafia do działu przygotowania produktu.

2. Od rysunku do projektu


Każdy model składa się z minimum 16 elementów, a w niektórych, bardziej skomplikowanych modelach jest ich nawet ponad 40. Dopiero po ich zszyciu można obejrzeć trójwymiarowy model. Aby sprawdzić, czy projekt został prawidłowo obliczony i wykonany, z surówki bawełnianej szyje się prototyp.

3. Droga do perfekcji


Zmiany zaznaczane są flamastrem, fastrygami lub nacięciami. Pierwszymi osobami, które testują płaszcze w noszeniu, są projektanci. Poprawki nanoszone są komputerowo przez konstruktorkę, a następnie dorabiana jest podszewka.

4. Kolory i rozmiary


Model skierowany zostaje do produkcji, gdzie następuje jego stopniowanie, czyli przygotowanie pełnej rozmiarówki. Na tym etapie dodatkowo jest odszywany we wszystkich planowanych kolorach. Daje to całkowitą pewność, że dany kolor czy struktura tkaniny pasują do wybranego fasonu.

5. Krojenie


Sterowany komputerowo nóż cuttera wycina wszystkie elementy płaszcza. Potem w szwalni połączą je ze sobą najbardziej doświadczone krawcowe.

6. Szycie


Płaszcz wędruje do maszyny stebnującej, imitującej  szycie ręczne, z wykorzystaniem mrożonych nici, pokrytych specjalnym woskiem, który zapobiega ich zrywaniu w czasie szycia.

7. Gotowe!


Po pomyślnej kontroli jakości płaszcz trafia do działu wykończenia produktu. Tutaj przyczepiane są etykiety z pełną informacją o produkcie. Stąd gotowy płaszcz trafia do magazynu, z którego rozpocznie swoją podróż do kilkudziesięciu salonów marki.
Przez 30 lat istnienia marki powstało niemal 10 tysięcy projektów odzwierciedlających trendy w modzie światowej.

Zobacz także