Sense of Beauty

 
Świat Dr Irena Eris

Jedyna w elitarnym klubie marek luksusowych

Są takie ekskluzywne kluby, do których przyjmowane są tylko najbardziej luksusowe światowe marki. Kwintesencja szyku, elegancji i dobrego smaku. Wśród nich najstarszym i najbardziej poważanym jest francuski Comité Colbert.
Organizacji skupiających najbardziej luksusowe marki świata jest kilka: włoska Fondazione Altagamma (1992), brytyjska Walpole British Luxury (1990), niemiecka Meisterkreis (2011) i wreszcie najbardziej poważana, o najdłuższej tradycji francuska Comité Colbert. Ta ostatnia została założona w 1954 roku z inicjatywy Jeana-Jacquesa Guerlaina, jednego z szefów rodzinnego imperium perfumeryjno kosmetycznego. Jako główny perfumer Guerlain i twórca wielu znanych zapachów tej marki o korzeniach sięgających 1828 roku, postanowił skupić w jednym miejscu najlepsze francuskie firmy i instytucje, które osiągnęły międzynarodowy sukces i stały się synonimem luksusu. Do Comité należały wówczas m.in. Cartier, Chanel, Dior, Hermès, Louis Vuitton, Luwr czy Hotel Ritz. W 2011 r. po raz pierwszy elitarne grono otworzyło się na marki spoza Francji, które dzielą te same wartości i umacniają sektor luksusowy w świadomości klientów w Unii Europejskiej. Obecnie do Comité Colbert należą 82 marki luksusowe i 16 instytucji kultury. W tym gronie tylko 6 marek nie pochodzi z Francji.

Polski akcent


Zaszczytu przystąpienia do francuskiego klubu luksusu dostąpiły marki: austriacka Riedel (wyroby szklane), grecka Zolotas (biżuteria), belgijska Delvaux (luksusowe torby), węgierska Herend (porcelana), czeska Moser (produkty szklane) i polska – Dr Irena Eris. Ta ostatnia, firma założona w 1983 roku, zaczynała od produkcji jednego rodzaju kremu. Po trzydziestu pięciu latach działalności stała się jednym z największych producentów kosmetyków pielęgnacyjnych w Europie. Kiedy została zauważona przez stowarzyszenie Comité Colbert i zaproszona do ekskluzywnego klubu, założyciele firmy – Irena Eris i Henryk Orfinger nie kryli zaskoczenia. Okazało się jednak, że spełniła wszystkie surowe wymagania członkowskie. Została doceniona za międzynarodowe ambicje, innowacyjność, etykę i wysoką jakość produktów. I nie tylko za to. Comité Colbert zwraca baczną uwagę na szczegóły, które budują filozofię marki – ideę, wyznawane wartości, określone zasady działania, język, którym marka komunikuje się ze światem, a marka Dr Irena Eris ma to dopracowane w każdym szczególe.

Europa - ojczyzna luksusu


Jakie cele stawia sobie klub marek luksusowych? Władze stowarzyszenia chcą, aby Europa była kojarzona z luksusem i postrzegana jako jego ojczyzna. Jednocześnie – aby europejscy decydenci budowali na markach ekskluzywnych swoją konkurencyjność. Najpierw muszą uwierzyć w zasadność takiej strategii, dlatego klub sięgnął zatem po pomoc specjalistów. Rozpoczął projekty badawcze z udziałem wybitnych ekonomistów, aby sprawdzić jak sektor luksusowy przyczynia się do wzrostu gospodarczego w Europie i jakie są mechanizmy sukcesu. Comité Colbert wspiera także francuskie szkolnictwo sztuki użytkowej i wzornictwa, szukając talentów, które będą mogły zasilić szeregi członków klubu. Choć jednym z głównych celów stowarzyszenia pozostaje promowanie francuskiej kultury i “art de vivre”, czyli sztuki życia, Comité Colbert poczynił ważny krok naprzód, zapraszając w swoje szeregi członków z całej Europy. Tym bardziej cieszy fakt, że także polski pierwiastek pojawił się w tym gronie.

Zobacz także