Sense of Beauty

 Kobiety Almodóvara
 
Świat Dr Irena Eris

Kobiety Almodóvara

Intensywne kolory, wyraziste kobiety – to znak rozpoznawczy mistrza europejskiego kina. Pedro Almodóvar filmem „Julieta” po raz kolejny opowiada o miłości macierzyńskiej, ale także o pustce, niepewności i stracie.
"Julieta" 20. film w karierze Almodóvara była jednym z najbardziej oczekiwanych filmów tegorocznego festiwalu w Cannes. W 1999 r. reżyser otrzymał tu nagrodę za reżyserię „Wszystko o mojej matce”, w 2006 r. jury uhonorowało go za scenariusz „Volver”. Film jest ekranizacją trzech opowiadań laureatki Nagrody Nobla Alice Munro. Gorzki melodramat planowano kręcić m.in. w Kanadzie. „Chciałem zrobić ten lm w Kanadzie, bo pomyślałem, że opowieści o córce, która całkowicie zerwała kontakt z matką, nie da się nakręcić w Hiszpanii”– przyznaje Almodóvar. – „U nas wciąż są wielopokoleniowe rodziny, a dzieci nigdy nie odcinają całkowicie pępowiny”. Ostatecznie film powstał w Hiszpanii. 

Przeczytaj równiez o współczesnej wojowniczce Elisabeth Moss
W moim życiu matka była jedną z najważniejszych postaci – mówił Almodóvar w Cannes. To ona nauczyła mnie, czym jest życie i jak walczyć o przetrwanie. 
W postać Juliety wcielają się dwie aktorki: Adriana Ugarte i Emma Suárez. Julieta chce zostawić za sobą przeszłość, zapomnieć, zacząć życie od nowa. Chce wyjechać do Portugalii. Przypadkowe spotkanie na ulicy z dawną przyjaciółką jej córki sprawi jednak, że nie wyjedzie. Wróci do domu, w którym mieszkała z córką, usiądzie przy biurku i zacznie pisać do niej długi list. We „Wszystko o mojej matce” i „Volver” matki były osobami silnymi. Spajały rodzinę, dodawały sił dzieciom. W „Juliecie” Almodóvar po raz pierwszy portretuje matkę zagubioną, niepewną. Opowiada o miłości, milczeniu i mijaniu się z najbliższymi.

Zagłębiając się w opowieść z jej przeszłości, coraz lepiej zaczynamy rozumieć postępowanie bohaterki. „Twoja nieobecność wypełnia moje życie i niszczy je” – to jedno z najważniejszych zdań, które padają z ekranu. Julieta to jeden z najprostszych formalnie lmów Almodóvara, jak zawsze jednak pełen doskonałego rzemiosła lmowego, hiszpańskiego serca i autentycznych wzruszeń. Zapytany, czy myśli o Złotej Palmie, Pedro Almodóvar mówi: „Każdy o niej myśli. Pięknie by wyglądała na półce w moim madryckim mieszkaniu. Ale bez niej też udaje się przeżyć”. 

Zobacz także