Sense of Beauty

 
Świat Dr Irena Eris

Łamie serce i podnosi na duchu

​Tegoroczny Oscar dla najlepszej aktorki trafił do niej za główną rolę w poruszającym filmie „Pokój”. Brie Larson ma dopiero 26 lat i na pewno jeszcze o niej usłyszymy.
Jeszcze zanim wręczono jej złotą statuetkę Robert Redford nazwał ją następczynią Meryl Streep, a krytycy uznali, że jej popisowa gra aktorska „łamie serce i podnosi na duchu”.W wyścigu po Oscara wygrała z Cate Blanchett i Jennifer Lawrence, a po drodze udało jej się jeszcze zgarnąć kilka innych laurów, w tym: Złoty Glob i nagrodę Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych.

Kim jest mało w Polsce znana Brie Larson, której kariera trwa już prawie dwadzieścia lat? Jej prawdziwe nazwisko brzmi: Brianne Sidonie Desaulniers. Była cudownym dzieckiem. O tym, że zostanie aktorką, zdecydowała w wieku sześciu lat i rozpoczęła naukę w American Conservatory Theater w San Francisco, a jako ośmiolatka zadebiutowała w komedii „Special Delivery”.

Dzięki francusko-kanadyjskim korzeniom ojca oraz szkocko-walijskim matki Brie biegle posługuje się językiem angielskim i francuskim, co na pewno pomaga jej w międzynarodowej karierze. Ponadto aktorstwo nie jest jej jedyną pasją, Brie jest również piosenkarką – w wieku trzynastu lat podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Universal Records – oraz reżyserką dwóch krótkometrażowych lmów. Jej droga do popularności i tegorocznego sukcesu prowadziła od sitcomu „Raising Dad” (2001), porzez komedie „Dziś 13, jutro 30” i „Sowie Pole”, do popularnych produkcji: „Scott Pilgrim kontra świat”, „21 Jump Street”, i niszowej „Przechowalni numer 12”, za którą otrzymała nagrodę kina niezależnego Gotham. 
Reżyser wzbrania się przed określaniem jego filmu jako wstrząsającego, bo mimo czającej się grozy jest to film przede wszystkim o miłości, sile i wewnętrznej woli przetrwania.
Do roli w lmie Lenny'ego Abrahamsona „Pokój” Brie Larson przygotowywała się w specjalny sposób. Na miesiąc zabarykadowała sie w swoim mieszkaniu, a także podddała intensywnemu treningowi, który pomógł jej schudnąć. Fizyczny i psychologiczny aspekt przygotowań miał na celu wytworzenie emocjonalnego stanu zbliżonego do odczuć kobiety, która w wielu 17 lat zostaje uprowadzona, by odtąd żyć w zamknięciu, w ogrodowej szopie wielkości małego pokoju. „Byłam zmęczona, wściekła i głodna, a przez to bardziej agresywna i wojownicza” – wspomina Brie okres przygotowań do zdjęć.

Bohaterkę poznajemy, kiedy jej poczęty i urodzony w tych ekstremalnych warunkach syn ma pięć lat. W tej roli wystąpił genialny Jacob Tremblay i natychmiast sprowokował dyskusję na temat konieczności wprowadzenia kolejnej oskarowej kategorii przyznawanej dzieciom. Chłopiec, który całe życie spędził w niewyobrażalnych warunkach, nie wie, że na zewnątrz istnieje inne życie. Pokój i pełna bliskości relacja z matką jest dla niego całym światem.

Reżyser wzbrania się przed określaniem jego filmu jako wstrząsającego, bo mimo czającej się grozy jest to lm przede wszystkim o miłości, sile i wewnętrznej woli przetrwania. A także o tym, co spotyka matkę i syna, kiedy udaje im się uciec. Paradoksalnie, życie w celi nie jest tu ukazane wyłącznie jako koszmar a powrót do rzeczywistości jako spełnienie marzeń. Obserwujemy mozolny, niezwykle trudny i być może w ogóle niemożliwy proces powrotu do normalnego życia, a Brie Larson jest w swojej oszczędnej grze wzruszająca i niesłychanie przekonująca.

Jaki jest następny krok, kiedy ma się już w kieszeni złotą statuetkę? Kiedy wpadło się całemu światu w oko? Teraz Brie wpada w oko King Konga. „Kong: Skull Island” z jej udziałem ukaże się w przyszłym roku. Prowadzi też rozmowy z producentami lmu o superbohaterze „Capitain Marvel”, który po raz pierwszy w historii będzie... obdarzoną supermocą kobietą. Dziennikarze już spekulują, że skoro udało jej się uciec z „Pokoju”, to żadne inne wyzwanie nie powinno być dla niej przeszkodą. 

Zobacz także