Sense of Beauty

 Luksus w historycznej oprawie
 
Świat Dr Irena Eris

Luksus w historycznej oprawie

Klasyczne piękno, bogata historia, komfortowe udogodnienia i prestiżowa lokalizacja – takie połączenie zaoferują apartamenty Foksal 13/15, które powstają w dwóch zabytkowych kamienicach w historycznym centrum Warszawy.
Foksal to jeden z najbardziej prestiżowych adresów w Warszawie, który już od połowy XVIII w. kojarzony jest ze światem arystokracji i środowiskiem artystycznym. Wówczas był to elitarny ogród, w którym organizowano koncerty, bale i widowiska. W XIX w. wzdłuż dawnej ogrodowej alei zaczęły powstawać pałace, w których zamieszkiwały największe polskie rody. W latach 1895-1898 architekt Artur Otton Spitzbarth zaprojektował i wybudował pod numerami 13 i 15 dwie eklektyczne kamienice. W latach 30. XX w. kamienica na Foksal 13 była własnością „króla czekolady” – Jana Wedla, który wyposażył ją w nowoczesne zdobycze techniki, m.in. w panoramiczną windę.

Kamienice Foksal 13/15 to jedne z nielicznych zabytków Warszawy z okresu belle epoque, które uniknęły wojennych zniszczeń i do dziś zachowały swoje autentyczne wnętrza. Obecny właściciel kamienic, firma Ghelamco, postanowił odrestaurować i zrekonstruować wszystko, co stanowi o ich wyjątkowej wartości.  W środku przetrwały m.in. wystawne klatki schodowe z rzeźbionymi portalami, posadzki z białego marmuru, ręcznie kute balustrady i neobarokowe polichromie. Do dziś bogactwo architektonicznych detali wprost olśniewa: od niemal stu rodzajów sztukaterii zdobiących ściany i sufity po wzorzyste parkiety o blisko dwudziestu motywach.

Powstanie tu 55 luksusowych apartamentów o zróżnicowanej powierzchni od 47 do 260 mkw. Do stworzenia aranżacji wnętrz został zaproszony Eric Kuster, renomowany holenderski projektant związany z marką Metropolitan Luxury. Projekt renowacji powierzono z kolei architekt Annie Rostkowskiej z pracowni Proart, wybitnej znawczyni historycznej architektury. Mieszkańcy będą mieli do swojej dyspozycji m.in. strefę spa z sauną i jacuzzi, salę fitness, przestronny taras ze strefą koktajlową na dachu kamienic oraz eleganckie pokoje gościnne dla swoich bliskich czy partnerów biznesowych. Potrzeby nawet najbardziej wymagających lokatorów zostaną zaspokojone dzięki usługom najwyższej klasy konsjerżów z firmy Quintessentially.

Zobacz także