Sense of Beauty

 Motywy kwiatowe
 
Świat Dr Irena Eris

Motywy kwiatowe

Polski designer Marcin Rusak podbija Londyn, projektując szlachetne meble z wyjątkowego materiału.
Zaczęło się od porażki – nie dostał się na Wydział Wzornictwa na warszawskiej ASP. Jednak już za rok dostał się na prestiżową Design Academy w Eindhoven, a po dwóch latach przyjęto go do Royal College of Art w Londynie. Potem otworzył własne studio i szybko został wschodzącą gwiazdą w świecie designu. Tak w skrócie można opisać historię Marcina Rusaka. Ale ona dopiero się zaczyna. Projektant ma 30 lat i talent do eksperymentów.

Dwa lata trwała praca nad materiałem, który miał się starzeć wizualnie podobnie jak skóra czy metal. Dzięki współpracy z wydziałem biologii w Imperial College of Art powstała autorska technologia zatapiania kwiatów w tworzywie, która przyniosła mu sukces i uznanie na najbardziej prestiżowych konkursach.
W 2015 r. za projekt „Flora” otrzymał Perrier-Jouët Art Salon Prize. Żywe, choć suche kwiaty oblano żywicą. Z takiego materiału powstały lampy i parawan. Prezentowane na najlepszych targach designu, od Design Days Dubai po London Design Festival i Design Miami/Basel, wszędzie spotkały się z entuzjazmem. Ostatnio nominowana przez gwiazdę designu Ilse Crawford seria „Flora” święciła triumfy na francuskich targach Maison&Objet, gdzie zdobyła nagrodę dla „Wschodzącego Talentu”.

Natura jako stały punkt odniesienia dla artystów zawsze była także inspiracją dla designu. Projekty Marcina Rusaka przywodzą na myśl stare malarstwo holenderskie z olśniewającym bogactwem martwych natur wyłaniających się z ciemnego tła. Sam projektant przyznaje się także do inspiracji Williamem Morrisem i jego kwiatowymi patternami. Kwiatowe wzory w wersji 1:1 stały się punktem wyjścia dla dwóch linii projektowych: „Flora Perma” i „Flora Temporaria”. „Flora Temporaria” zakłada zmianę i transformację wizualną zgodnie z naturalnym procesem starzenia się materiału. Obiekty z tej serii z założenia stają się częścią naszego życia, towarzysząc nam ze swoją subtelną, zmieniającą się naturą. Użyte do produkcji kwiaty pozyskiwane są z targów lub kwiaciarni, gdzie byłyby po prostu wyrzucone jako niechciane odpady. Projekty Marcina Rusaka dają im szansę na nowe życie.
Natura jest dla mnie mistrzem estetyki i niezwykłym źródłem inspiracji – mówi projektant.

Zobacz także