Sense of Beauty

 
Świat Dr Irena Eris

Niezła Sztuka

Znani polscy aktorzy i muzycy użyczą głosu największym polskim malarzom w projekcie edukacyjnym Muzeum w Liceum.
Joanna Trzepiecińska, Maciej Stuhr, Bartłomiej Topa, Danuta Stenka, O.S.T.R. oraz inni polscy aktorzy i muzycy wezmą udział w projekcieMuzeum w Liceum, który ma przybliżyć polską sztukę młodzieży szkolnej. Projekt realizuje Fundacja Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”.
 
Muzeum w Liceum to inicjatywa mająca na celu przekazanie szkołom na stałe ekspozycji edukacyjnej, składającej się z wysokiej jakości wydruków obrazów 10 najważniejszych polskich twórców, m.in. Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Witkacego, Olgi Boznańskiej czy Aleksandra Gierymskiego. Partnerem projektu jest Muzeum Narodowe w Krakowie.
 
Na każdym wydruku zostanie umieszczony kod QR pozwalający za pomocą smartfona zapoznać się z biografią danego twórcy umieszczoną online w wersji tekstowej oraz audio. Biografie zostały przygotowane w pierwszej osobie tak, jakby to sam artysta opowiadał o swoim życiu i twórczości. Pisano je w oparciu o wspomnienia, listy i pamiętniki samych artystów. Autorami tekstów są kuratorzy muzeów i historycy sztuki. Wersje audio czytają m.in. Maciej Stuhr, Joanna Trzepiecińska, Bartłomiej Topa, Danuta Stenka, raper Adam Ostrowski (znany jako O.S.T.R.) oraz wielu innych, znanych polskich aktorów i muzyków.
 
Muzeum w Liceum jest projektem Fundacji Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”, która prowadzi portal edukacyjny o sztuce niezlasztuka.net. W zeszłym roku przekroczył on 1,5 mln odsłon.

Tak o projekcie opowiada Joanna Majewska, współzałożycielka i wiceprezes Fundacji „Niezła Sztuka”: – Obcowanie z kulturą i sztuką jest ważne dla rozwoju młodego człowieka. Pobudza jego wrażliwość i kreatywność, otwiera na świat. Niestety, w obecnym systemie edukacji poświęca się zbyt mało uwagi sztuce, przez co już w dorosłym życiu większości ludzi brakuje wiedzy, aby zrozumieć i móc zachwycać się dziełami w muzeach. Celem Muzeum w Liceum jest więc przybliżenie młodym ludziom ważnych dzieł oraz sylwetek twórców. Wierzymy w to, że angażujące treści i udział w projekcie znanych osobistości zainspirują młodzież do dalszego zgłębiania sztuki.
 
Pierwsze nagrania zostały już zrealizowane: Maciej Stuhr brawurowo wcielił się w rolę Witkacego, Bartłomiej Topa – Tadeusza Makowskiego, a  Joanna Trzepiecińska użyczyła głosu Annie Bilińskiej.

Więcej informacji na temat projektu oraz form wsparcia można uzyskać na stronie internetowej: www.muzeumwliceum.pl

Magazyn Sense of Beauty jest partnerem medialnym projektu.

Zobacz także