Sense of Beauty

 Podróże do korzeni smaku
 
Świat Dr Irena Eris

Podróże do korzeni smaku

Już trzy lata Hotele SPA eksplorują swoje regiony w ramach projektu Dr Irena Eris Tasty Stories, odkrywając lokalną kulturę jedzenia, najlepsze produkty od lokalnych wytwórców, a także fascynujące historie, które im towarzyszą.

Wzgórza Dylewskie Warmia i Mazury

W tym roku przewodnikiem po regionie był Grzegorz Gręda, szef kuchni slowfoodowej Restauracji Romantyczna w Hotelu SPA
Dr Irena Eris. Grzegorz pochodzi z położonego nieopodal Dobrego Miasta i jak nikt zna nie tylko lokalne tradycje, doskonałe produkty, ale przede wszystkim tych, którzy je tworzą. Bohaterami tej edycji zostali: Krystyna Ziejewska, hodowczyni gęsi owsianej, współzałożycielka Iławskiego Stowarzyszenia Producentów Gęsi, Mariusz i Bożena Sekulscy z Warmińskiego Stowarzyszenia Chłopów Bosych, rolnicy ekolodzy ze wsi Praslity, oraz Jolanta Kołodziejczyk prowadząca pasiekę.
Kameralne kolacje, na które czekamy co roku z niecierpliwością, propagują  fascynujące lokalne smaki.
Kulminacyjny punkt programu to kolacja w Gospodzie Sielanka, której gospodarzami byli szefowie kuchni dwóch hotelowych restauracji – oprócz Grzegorza Grędy Agnieszka Wilbrandt, szefowa kuchni restauracji Oranżeria. Do współpracy zaprosili Ewelinę Łapińską, szefową kuchni i właścicielkę restauracji Świętojańska 21 w Białymstoku, finalistkę programu „Top Chef”.

Szefowie przygotowali m.in.: wędzonego pstrąga (od Jarosława Parola) z ogórkiem i miso oraz gęś od Krystyny Ziejewskiej w wielu różnych wersjach: pierogi z gęsiną, jabłkiem i trawą żubrową czy żołądki i serca z burakiem, grzybami i orkiszem (z gospodarstwa Chłopów Bosych). Pojawiła się także skorzonera z pietruszką i kozim serem, a na koniec zaserwowano lody z gęsiej wątróbki z miodem i chlebem. O odpowiedni dobór win do kolacji zadbał sommelier Krzysztof Królczyk z firmy Wineonline, który na ten wieczór wybrał m.in. Luganę z Veneto, Spätburgundera z Palatynatu oraz porto do deseru. Ucztę dopełniły kiermasz lokalnych produktów, pokaz polskiego dokumentu „Łowcy miodu” i degustacja piw miodnych z Browaru Kormoran. Głównym partnerem tej edycji była gmina Ostróda. W ramach obu weekendów ze smakiem goście mogli ponadto skorzystać z przejażdżki samochodami sportowej włoskiej marki Maserati, partnera wydarzenia.
Tasty Stories to szansa, aby posłuchać opowieści ludzi, którzy stoją za kuchnią Hoteli SPA Dr Irena Eris.
Tasty Stories jest okazją do poznania osobiście lokalnych producentów żywności dostar- czanej do Hoteli SPA.

Krynica–Zdrój Beskid Sądecki i Niski

Tegoroczna beskidzka odsłona projektu objęła Krynicę-Zdrój wraz z obszarem Beskidów Sądeckiego i Niskiego. Janusz Myjak, szef kuchni w Hotelu SPA Dr Irena Eris Krynica Zdrój, przedstawił ludzi, z którymi na co dzień współpracuje. Poznajemy w ten sposób lokalnych producentów pasjonatów, czyli Jadwigę Krok, która wraz z rodziną hoduje ekologiczne perliczki oraz kapłony, Grażynę Betlej-Furman, Łemkinię, znawczynię regionu, historii i tradycji, prowadzącą agroturystykę, Katarzynę Miernik-Pietruszewską, która Kraków porzuciła na rzecz Wysowej, małego miasteczka, gdzie prowadzi rodzinną restaurację Zdrojową i organizuje festiwal Święto Rydza.
A także Grażynę Dudek i Zbigniewa Krzyżaka z Winnicy Chodorowa, byłych przedsiębiorców, dzisiaj winiarzy z zamiłowania.
„Goście odwiedzający nasze Hotele SPA poza wypoczynkiem poszukują też innych wartości, dzięki którym mogą lepiej poznać region – wyjaśnia Irena Eris. – Jego lokalną kulturę najlepiej poczuć poprzez kuchnię i smak prawdziwego jedzenia. Na tym założeniu opiera się projekt Dr Irena Eris Tasty Stories. Jego celem jest pokazywanie regionów, w których znajdują się hotele, a zwłaszcza odkrywanie pełnych emocji opowieści o lokalnej kuchni i produktach, które na co dzień trafiają na stoły hotelowych restauracji”.
Uroczystym zakończeniem beskidzkiej edycji w Krynicy-Zdroju była plenerowa kolacja przygotowana przez Janusza Myjaka wraz z zespołem i zaproszonymi do współpracy szefami kuchni: Patrycją Stefanów-Kot (Koncertowa w Krynicy), Mariuszem Siwakiem (Hotel Park w Szczecinie) oraz Mariuszem Jamroszczykiem (Bałtowski Zapiecek). Goście spróbowali m.in. musu grzybowego z kiszonymi rydzami, zupy z soku z kiszonej kapusty z czarnym czosnkiem inspiro-wanej łemkowską warianką, czy perliczki z kaszą gryczaną i porem. Sommelier Łukasz Bogumił dobrał do dań m.in. wino Hibernal z Winnicy Chodorowa. Kolacji towarzyszyły regionalna muzyka, degustacja win, seans filmu „Wino we krwi” i kiermasz lokalnych produktów ekologicznych.

Zobacz także