Sense of Beauty

 
Świat Dr Irena Eris

Savoir-vivre
w saunie

Dlaczego kochamy saunę? Dowiedziono, że podczas wizyty w saunie organizm uwalnia endorfiny, co znacząco poprawia nastrój i samopoczucie.
Ciepło pozwala rozluźnić mięśnie, odprężyć się i zredukować stres. Pobyt w saunie poprawia krążenie, obniża ciśnienie i reguluje tętno, organizm oczyszcza się z toksyn. Przyspiesza też spalanie kalorii i zwiększa odporność organizmu. Skóra ulega nawilżeniu i poprawia się jej uelastycznienie. Korzystając po raz pierwszy z sauny, warto się zapoznać z dostępnym w hotelu regulaminem. Opisuje on nie tylko sposób korzystania, ale też kwestie higieny i bezpieczeństwa.

W stroju czy bez?

Przed wejściem do sauny należy zdjąć z siebie strój kąpielowy. Wykonany ze sztucznych tkanin, które nie przepuszczają dobrze powietrza, może spowodować odparzenia skóry, gdyż temperatura w saunie fińskiej sięga zwykle 80-100 stopni i powoduje intensywne pocenie się. Dlatego intymne części ciała najlepiej okryć bawełnianym ręcznikiem.

Na ręczniku

Do sauny należy zabrać dwa ręczniki. Jednego ręcznika używamy do siedzenia lub ułożenia się na nim. Drugi ręcznik służy do wycierania się po użyciu prysznica. Pamiętajmy, że do sauny wchodzimy z wytartą do sucha skórą.
Skorzystaj z dogłębnego relaksu w jednej z saun hotelowego Centrum SPA Dr Irena Eris.

Po pierwsze prysznic

Podczas saunowania z prysznica należy korzystać kilkukrotnie. Pierwszy raz zaraz po wejściu na teren kompleksu, zanim skorzystamy z sauny, myjemy się mydłem. Ponownie bierzemy prysznic po opuszczeniu sauny. Najpierw trzeba dokładnie spłukać pot, a następnie schłodzić ciało zgodnie z zaleceniami, dla zamknięcia porów. Potem możemy skorzystać np. z basenu.

Miejsce ciszy i spokoju

Sauna to miejsce, w którym szuka się wyciszenia i relaksu. Dlatego nie należy wychodzić z niej bez potrzeby, bo nic tak nie denerwuje, jak wietrzenie sauny i wprowadzanie zamieszania. Niestosowne jest również polewanie kamieni wodą bez zapytania innych, czy nikomu nie będzie to przeszkadzało.

Dzieci w saunie

Nie ma przeciwwskazań, aby dzieci korzystały z sauny, chociaż ich pobyt nie powinien przekraczać trzech minut, i to bezwzględnie pod opieką rodziców, z zachowaniem zasad savoir-vivre'u i regulaminu korzystania z saun.

Relaks i uzupełnienie płynów

Na koniec saunowania, po obmyciu i potem schłodzeniu ciała, trzeba zadbać o przywrócenie właściwego krążenia i uspokojenie serca oraz o nawodnienie organizmu. Do tego służą specjalne strefy relaksu, w których zaleca się 20-30 - minutowy wypoczynek, podczas którego napijemy się wody mineralnej lub herbaty ziołowej.

 

Zobacz także